Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Modernizacja Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

0
Podziel się

Gabinet prospektowy z widokiem na Rynek Starego Miasta i nowoczesne sale
wystawowe w przestrzeni dziedzińca - takie m.in. zmiany zakłada zaprezentowany w czwartek projekt
koncepcyjny przebudowy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

bEgnUlJx

*Gabinet prospektowy z widokiem na Rynek Starego Miasta i nowoczesne sale wystawowe w przestrzeni dziedzińca - takie m.in. zmiany zakłada zaprezentowany w czwartek projekt koncepcyjny przebudowy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. *

Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta zajmuje zespół sześciu zabytkowych kamienic z dziedzińcem. "To jest wartość ogromna, natomiast fakt, że to są kamienice zróżnicowane przestrzennie, ogranicza możliwości odpowiedniego ukształtowania wystaw () i nie zapewnia urządzenia tutaj magazynów odpowiednio zabezpieczających zbiory muzeum" - powiedział PAP w czwartek wicedyrektor muzeum Henryk Banasiuk. Jego zdaniem, muzeum z powodu obecnych warunków nie ma możliwości rozszerzyć oferty, wobec której są bardzo duże oczekiwania.

Wicedyrektor podkreślił ponadto, że odbudowane po wojnie kamienice wymagają generalnej rewaloryzacji.

bEgnUlJz

"Nie mamy tutaj możliwości przyciągnięcia kilkusetosobowej publiczności, a muzealia pokazujemy w niekiedy bardzo siermiężnych warunkach" - mówił Banasiuk. Ten problem - podkreślił wicedyrektor - rozwiąże zabudowanie przestrzeni dziedzińca.

Wpisanie w jego przestrzeń nowoczesnej, mogącej pomieścić dwieście osób sali audiowizualnej, która będzie łatwo dostępna z Rynku Starego Miasta, stanowi najważniejszy punkt projektu koncepcyjnego - stwierdził architekt Jerzy Grochulski, który w czwartek dokonał jego prezentacji. Projekt przewiduje też "zejście pod posadzkę dziedzińca, gdzie będą dodatkowe sale wystawowe, podobnie zresztą jak w piwnicach, które obecnie nie są w pełni wykorzystywane w tym celu" - mówił architekt.

Gabinet prospektowy z widokiem na Stare Miasto powstanie w latarni, czyli doświetlającej klatkę schodową nadbudowie. "Będzie on rzeczą niezwykłą na Starym Mieście, bo tu nigdzie nie ma miejsca, z którego można spojrzeć na Stare Miasto" - mówił wicedyrektor.

Zgodnie z projektem, przebudowa tak uporządkuje przestrzeń wewnątrz kamienic, aby stanowiła ona "obiekt zainteresowania widza, a nie ciąg koniecznych do pokonywania labiryntów korytarzy" - mówił Grochulski.

bEgnUlJF

Dzięki przeprowadzonym na terenie obu kamienic badaniom archeologicznym i historycznym, w projekcie modernizacji uwzględniono "wszystkie wartościowe elementy tych niezwykle cennych kamieniczek, które po modernizacji muzeum będą chronione i eksponowane" - mówił wicedyrektor.

Aby muzeum zyskało nowoczesną oprawę i pokazywało wystawy z większym rozmachem środki są potrzebne nie tylko na odnowienie substancji budowlanej, ale również na urządzenia techniczne.

Wicedyrektor ma nadzieję, że modernizacja muzeum będzie skończona do 2016 roku. "Będzie to niełatwe, ponieważ Muzeum Literatury nie jest ani w planach inwestycyjnych Samorządu Województwa Mazowieckiego, który jest dla nas bardzo łaskawy, ani w planach wykorzystania środków unijnych w planie do 2014 roku" - mówił. Przystąpienie do generalnej przebudowy będzie możliwe w 2014 roku, gdy muzeum pozyska środki unijne.

"Liczymy też - chociaż na razie bez większych nadziei - na wsparcie ze strony miasta, ponieważ muzeum jest wbrew powszechnym przekonaniom instytucją miejską" - uznał Banasiuk.

bEgnUlJG

Dotychczas w muzeum wykonano prace przedprojektowe, które opisywały obecny stan kamienic, oraz badania archeologiczne i historyczne, które dały podstawę do opracowania projektu koncepcyjnego.

Kamienice, w których mieści się Muzeum Literatury, są wpisane na listę zabytków, a warszawski Rynek Starego Miasta znajduje się od 1980 roku na liście światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO. Dlatego projekt koncepcyjny będzie poddany pod ocenę biorącej udział we wszystkich etapach prac modernizacyjnych stołecznej konserwator zabytków Ewy Nekandy-Trepki.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza powstało w 1950 roku. Gromadzi ono i upowszechnia spuściznę i pamiątki związane z literaturą polską: rękopisy, książki, dzieła sztuki, dokumentację fotograficzną i dźwiękową. (PAP)

mce/ abe/

bEgnUlKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)