Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mołdawia: Negocjacje w sprawie Naddniestrza w przyszłym tygodniu

0
Podziel się:

Negocjacje w sprawie separatystycznego regionu Mołdawii -
Naddniestrza - zostaną wznowione w przyszłym tygodniu w Wilnie, po pięcioletniej przerwie -
poinformował we wtorek mołdawski premier Vlad Filat.

Negocjacje w sprawie separatystycznego regionu Mołdawii - Naddniestrza - zostaną wznowione w przyszłym tygodniu w Wilnie, po pięcioletniej przerwie - poinformował we wtorek mołdawski premier Vlad Filat.

Filat oświadczył, że uzgodnił z przywódcą Naddniestrza Igorem Smirnowem wznowienie rozmów na poniedziałkowym spotkaniu, na którym mediatorem była Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Rozmowy mają się odbyć 30 listopada-1 grudnia w Wilnie, stolicy Litwy, która obecnie przewodniczy OBWE.

Poza dwiema skłóconymi stronami w rozmowach mają uczestniczyć OBWE, Rosja, Ukraina, a także Unia Europejska i USA - jako obserwatorzy.

Przebywający we wtorek z wizytą w Kiszyniowie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Naddniestrze powinno uzyskać specjalny status w Mołdawii - poradzieckim kraju liczącym ok. 4 mln mieszkańców.

Ławrow zaapelował o "długofalowe rozwiązanie" kwestii Naddniestrza. Naddniestrze - zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii - w 1991 r. wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Samozwańczej republiki nie uznaje żadne państwo, ale Moskwa wspiera ją gospodarczo, politycznie i utrzymuje tam swoje oddziały nazywane siłami pokojowymi.

Źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja BNS, utrzymują, że Moskwa przez jakiś czas sprzeciwiała się rozmowom w Wilnie w sprawie Naddniestrza, twierdząc, że należy poczekać na wyniki wyborów w Naddniestrzu i w Mołdawii i sugerując, że przywódca separatystycznego regionu Igor Smirnow, którego starań o reelekcję Moskwa nie popiera, mógłby wykorzystać rozmowy w celach PR.

Rozmowy dotyczące separatystycznego regionu zostały zawieszone w roku 2006; pomimo wielu prób i nieformalnych spotkań wszystkich stron zaangażowanych w spór od tamtej pory nie udało się wznowić oficjalnych rozmów o politycznym uregulowaniu statusu Naddniestrza.(PAP)

mmp/ mc/

10248932 10247364 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)