Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON: razem ze stowarzyszeniami pracujemy nad przeglądem ustawy o weteranach

0
Podziel się:

Resort obrony we współpracy z organizacjami byłych uczestników misji
zagranicznych pracuje nad przeglądem ustawy o weteranach. Zmiany mają dotyczyć m.in. zakresu
przysługujących weteranom świadczeń i uproszczenia procedur przy ubieganiu się o ten status.

Resort obrony we współpracy z organizacjami byłych uczestników misji zagranicznych pracuje nad przeglądem ustawy o weteranach. Zmiany mają dotyczyć m.in. zakresu przysługujących weteranom świadczeń i uproszczenia procedur przy ubieganiu się o ten status.

Ustawa o weteranach weszła w życie pod koniec marca 2012 r. Przyznaje ona uczestnikom misji zagranicznych, także tym rannym, uprawnienia honorowe, finansowe i związane z opieką zdrowotną. Aby je uzyskać, trzeba mieć status weterana lub weterana poszkodowanego. Jest on nadawany na wniosek zainteresowanego.

W MON działa zespół, który ma przygotować rekomendacje dotyczące zmian w przepisach dotyczących weteranów. Są w nim nie tylko przedstawiciele resortu, ale także członkowie stowarzyszeń, które zrzeszają weteranów. "Oczywiście powołaliśmy ten zespół nie po to, żeby się przekonywać, jak jest fantastycznie, ale żeby wyłapać problemy, które się pojawiają" - zapewnił w czwartek w rozmowie z PAP wiceminister Czesław Mroczek. Jednocześnie podkreślił, że ocena przepisów ze strony środowiska weteranów jest dobra.

Jak dodał Mroczek, większość problemów dotyczy zakresu świadczeń przysługujących weteranów. "Przyjmujemy ten obszar do weryfikacji" - powiedział.

Zapowiedział też uproszczenie procedur. "Chcemy też złagodzić tryb nabywania uprawnień, tzn. zakres żądanych dokumentów. Większość tej ewidencji jest w posiadaniu MON. Będziemy nad tym pracować, jak uprościć procedurę administracyjną związaną z nabywaniem statusu" - powiedział wiceminister.

Weterani postulują też, by do grupy osób uprawnionych do otrzymania statusu weterana dopisać uczestników międzynarodowych misji rozjemczych. Polacy brali udział w takich przedsięwzięciach w Korei i Indochinach. "Chcemy to naprawić. Tu jest zgoda, że to jest przeoczenie ustawodawcy" - zadeklarował Mroczek.

Wiceminister przypomniał, że od 10 lat obowiązuje ustawa o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową. Na mocy jej przepisów żołnierze otrzymują odszkodowania i zadośćuczynienia. Resort planuje teraz znowelizowanie jej zapisów pod kątem świadczeń wypłacanych rodzinom poległych na misjach. Od końca 2011 r. MON zawiera ugody z bliskimi poległych. Jak tłumaczy Mroczek, ustalenia wypracowane wówczas w toku negocjacji z pełnomocnikami rodzin teraz mają zostać zaimplementowane do ustawy.

Natomiast od 2009 r., po nowelizacji tzw. ustawy pragmatycznej, istnieje możliwość kierowania, za zgodą komisji lekarskiej, żołnierzy poszkodowanych na specjalne stanowiska, przewidziane dla osób z kategorią wojskową "zdolny z ograniczeniami".

Mroczek podkreślił, że weterani mają szczególne uprawnienia w zakresie dostępu do świadczeń medycznych. "Pojawiają się pewne bariery, chcemy to zmienić. Natomiast nie zgadzałbym się do końca z mówieniem, że element ludzki zawodzi. Oprócz trzech ustaw - o weteranach, o świadczeniach odszkodowawczych i tzw. ustawy pragmatycznej - zbudowaliśmy system kilkuset opiekunów. Obejmują wszystkie jednostki wojskowe" - powiedział.

Zgodnie z ustawą o weteranach ci, którzy odnieśli rany na misjach, mają prawo do świadczeń z zakresu opieki medycznej - leczenia poza kolejnością, leczenia bezterminowego, bezpłatnych leków i wyrobów medycznych, świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Przysługuje im także odznaka Za Rany i Kontuzje, jednorazowe wydanie bezpłatnego umundurowania i wyekwipowania oraz pomoc na finansowanie nauki. Ustawa przyznaje weteranom poszkodowanym także zapomogi bez względu na wiek, ulgi na przejazdy komunikacją miejską i krajową, dodatek do renty lub emerytury oraz pierwszeństwo w zatrudnianiu w jednostkach podległych MON.

Wszyscy weterani mają prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej poza kolejnością, dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zapomogi po ukończeniu 65 lat i umieszczenia poza kolejnością w Domu Weterana. Ponadto przysługuje im zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania na uroczystości organizowane przez MON lub dowódców jednostek wojskowych, na które zostali zaproszeni, oraz asysta honorowa podczas pogrzebu. 29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.(PAP)

ral/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)