Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mosiężna miniaturka Katedry wrocławskiej odsłonięta

0
Podziel się:

Mosiężna miniatura Katedry wrocławskiej została odsłonięta we wtorek na
Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. To drugi taki obiekt w mieście adresowany do niewidomych wrocławian
i turystów. Rok temu odsłonięto Ratusz, a w przyszłym roku powstanie miniatura Hali Stulecia.

Mosiężna miniatura Katedry wrocławskiej została odsłonięta we wtorek na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. To drugi taki obiekt w mieście adresowany do niewidomych wrocławian i turystów. Rok temu odsłonięto Ratusz, a w przyszłym roku powstanie miniatura Hali Stulecia.

Jak mówił podczas uroczystości poseł Sławomir Piechota, udostępnienie miniatury Archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu osobom niewidomym i niedowidzącym, jest kolejnym elementem kampanii "Wrocław bez barier". "Chcemy w ten sposób pokazać, że niewidomi są wśród nas i że pamiętamy o nich" - mówił Piechota. Dodał, że dzięki miniaturze niewidomi będą mogli "zobaczyć" katedrę. Ma to jednocześnie aktywizować osoby niepełnosprawne, a także łamać negatywne stereotypy na temat w-skersów (czyt. wózkersi - osoby objęte programem dla niepełnosprawnych). Sam Piechota jest niepełnosprawny i jeździ na wózku.

Natomiasr Adam Ćwikła, szef dolnośląskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych powiedział, że do tej pory Katedra wrocławska dla niewidomych była pustym słowem, ale teraz nabrała realnych kształtów. "Wzrok dostarcza nam 80 proc. informacji o otoczeniu. Ludzie pozbawieni wzroku, pozbawieni są też informacji o otaczającym ich świecie, kształtach, kolorach. Dzięki takim, inicjatywom mogą zobaczyć i poznać otaczający ich świat" - mówił Ćwikła. Obok miniatury katedry, zostały umieszczone tabliczki informujące pismem braila na temat powstania i historii tego zabytku.

Ćwikła próbował zgromadzonym odczytać umieszczone na tabliczkach informacje, ale z powodu ulewnego deszczu przerwał w połowie. "Ten deszcz utrudnia czytanie. Tak jak zaparowane okulary przeszkadzają w czytaniu. Tak zziębnięte ręce stają się mniej czułe na braila" - mówił żartobliwie Ćwikła.

Dzięki inicjatywie m.in. Sejmiku Osób Niepełnosprawnych we Wrocławiu, osoby niewidome i niedowidzące będą mogły "obejrzeć" dłońmi piękno trójnawowej gotyckiej bazyliki.

Według wrocławskiego urzędu miasta, miniaturki dostępne dla osób niewidomych to pomysł wyjątkowy na skalę kraju. Jednym z patronów honorowych kampanii "Wrocław bez barier", obok prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza, jest metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski.

Kampania "Wrocław bez barier" realizowana jest od 2005 r. przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, przy wsparciu finansowym wrocławskiego magistratu. (PAP)

umw/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)