Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moskwa: Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia już działa

0
Podziel się:

Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia oficjalnie zainaugurowało
działalność, przedstawiając w piątek w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych
(MGIMO) swoje plany na najbliższą przyszłość.

Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia oficjalnie zainaugurowało działalność, przedstawiając w piątek w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) swoje plany na najbliższą przyszłość.

Uczestniczący w prezentacji szef Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow oznajmił, że otwarcie tego ośrodka jest wspólnym sukcesem Rosji i Polski. "Droga, którą mamy przed sobą, jest długa, jednak musimy ją pokonać" - podkreślił.

Z inicjatywą utworzenia Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia oraz bliźniaczej placówki w Polsce, czyli Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, wystąpiła w czerwcu 2009 r. polsko-rosyjska Grupa do Spraw Trudnych. Ideę utworzenia centrów poparli w kwietniu 2010 r. premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia 2010 r., podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania placówek.

Celem działania centrów ma być m.in. inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia między Rosją i Polską. Placówki mają prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów. Jednym z priorytetów centrów jest wymiana młodzieży z obu krajów.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zostało utworzone na mocy ustawy z 25 marca 2011 r. Funkcjonuje od czerwca 2011 r. Jego pracami kieruje Sławomir Dębski. Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia powołano do życia dekretem prezydenta Miedwiediewa z 14 października 2011 r. Formalnie rozpoczęło działalność 1 stycznia 2012 r. Przez dziewięć miesięcy było jednak w fazie organizacji.

Dyrektorem rosyjskiej placówki jest dyplomata i historyk Piotr Stegnij. W latach 1998-2003 kierował on Departamentem Historyczno-Dokumentalnym MSZ Rosji, któremu podlega archiwum resortu dyplomacji. W tym charakterze w latach 2000-2003 był współprzewodniczącym rosyjsko-polskiej Grupy do Spraw Trudnych.

Stegnij poinformował, że na ten rok Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia ma w planie udział w organizowanej w październiku w Moskwie przez Rosarchiw międzynarodowej konferencji poświęconej Smucie, czyli zamętowi, w jakim na przełomie XVI i XVII wieku pogrążyła się Rosja. Za koniec Smuty w Rosji uważa się wypędzenie w 1612 r. wojsk polskich z Moskwy. Stegnij podkreślił, że w konferencji wezmą też udział historycy z Polski.

Natomiast w grudniu Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia razem z Instytutem Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk we współpracy z polskimi historykami organizuje w stolicy Rosji konferencję na temat wojny 1812 roku.

Stegnij zaznaczył jednak, że większość środków, jakimi dysponuje kierowana przez niego placówka, zostanie przeznaczona na wymianę młodzieży. Zadeklarował też, że Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia będzie korzystać z doświadczeń i rad polskiego ośrodka.

Dębski, który także wziął udział w inauguracji rosyjskiej placówki, podkreślił z kolei, że jej otwarcie jest "sukcesem bardzo wielu ludzi dobrej woli w Rosji i Polsce, którzy mają świadomość, iż rozwiązywanie problemów w stosunkach rosyjsko-polskich wymaga żmudnej, codziennej pracy". "A nawet terapii. Centra będą prowadziły intensywna terapię naszych społeczeństw" - oświadczył.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ ap/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)