Notowania

wiadomości
13.06.2013 12:42

MPiPS: emerytury z OFE - dożywotnie, bez opłat, waloryzowane

Emerytura dożywotnia, bez dodatkowych obciążeń, waloryzowana - to trzy filary, na których rząd chce oprzeć projektowane rozwiązania ws. wypłaty emerytur z OFE. Poinformował o tym w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Emerytura dożywotnia, bez dodatkowych obciążeń, waloryzowana - to trzy filary, na których rząd chce oprzeć projektowane rozwiązania ws. wypłaty emerytur z OFE. Poinformował o tym w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Kosiniak-Kamysz powiedział, że raport ws. OFE może zostać upubliczniony w przyszłym tygodniu. "Jeśli chodzi o przegląd, to myślę, że spokojnie w przyszłym tygodniu na ten temat będziemy mogli rozmawiać" - ocenił minister.

Jak zapowiedział, raport zostanie poddany konsultacjom społecznym m.in. z ekspertami, ze społeczeństwem, z organizacjami pozarządowymi, z partnerami społecznymi. "To jest bogaty dokument, więc myślę, że ta dyskusja na jego temat też będzie bardzo obszerna" - podkreślił.

"Ważne jest, aby raport, który przygotowujemy wspólnie z Ministerstwem Finansów (...) był rzetelnie przygotowany, a później poddany konsultacjom społecznym" - zaznaczył minister.

"Jeśli chodzi o wypłaty emerytur, to tutaj nasze stanowisko jest bardzo jasne: opieramy wszystkie projektowane rozwiązania na takich filarach" - oświadczył. "Emerytura dożywotnia, bez dodatkowych obciążeń i emerytura waloryzowana - to są te najważniejsze dla nas filary, na których projektujemy rozwiązanie" - powiedział.

Minister zaznaczył, że dożywotność emerytury, to jest warunek bezwzględny. Emerytury z OFE mają nie być także związane z nowymi obciążeniami dla emeryta. "Nienakładanie nowych obciążeń na emeryta podczas pobierania emerytury, czyli nie wchodzą w grę rozwiązania, które by wymuszały dodatkowe opłaty za pobieranie dłuższej emerytury" - wyjaśnił.

O zakończeniu prac nad raportem ws. OFE mówił w poniedziałek premier Donald Tusk, który dokument już otrzymał. "Dostałem kilka dni temu na stół raport, jaki przygotowali ministrowie pracy i finansów na temat OFE. To jest raport, do którego nas zobowiązuje prawo, czyli przegląd tego, jak OFE do tej pory funkcjonowało. Ten raport będzie niedługo dostępny także szerokiej publiczności i z niego będą wynikały także rekomendacje, co dalej robić z OFE" - mówił premier w programie TVP2 "Tomasz Lis. Na żywo". Podkreślił, że "nie ma mowy o tym, żeby państwo sięgnęło po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE".

Jak zaznaczył, w raporcie jednym z rekomendowanych wariantów jest dobrowolność odkładania pieniędzy na emeryturę poprzez OFE.(PAP)

hgt/ eaw/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz