Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiPS: nowe przepisy w sprawie pracy cudzoziemców

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej wypowiedzi przedstawicielki Fundacji Rozwoju "Oprócz Granic"

# dochodzi więcej wypowiedzi przedstawicielki Fundacji Rozwoju "Oprócz Granic"

#

01.08. Warszawa (PAP) - Weszły w życie nowe przepisy w sprawie wykonywania przez cudzoziemców pracy bez zezwolenia, ale na podstawie oświadczenia pracodawcy - przypomina MPiPS. Uproszczone zasady obejmują m.in. artystów, nauczycieli języków obcych; dotyczą pracy tymczasowej, do sześciu miesięcy.

W myśl nowego rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej możliwość podjęcia przez cudzoziemca pracy bez zezwolenia (na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) uzależniona jest od zawarcia pisemnej umowy z pracodawcą. Nowe przepisy mówią, że praca bez zezwolenia może być wykonywana przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy w ciągu roku, niezależnie od tego, dla ilu podmiotów pracuje cudzoziemiec.

Zniesiono też możliwość powierzania pracy na okres dłuższy niż sześć miesięcy, jeżeli cudzoziemiec ma w tym czasie zezwolenie na pobyt na czas określony w związku z wykonywaniem innej pracy (przyjęto zasadę, że uproszczone przepisy powinny dotyczyć wyłącznie pracy tymczasowej, niezależnie jednak od branży).

Zmiany dotyczą również rejestrowanych przez urzędy pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi z Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy. W nowym przepisie określono, jakie dodatkowe informacje dotyczące pracy cudzoziemca powinny zostać zamieszczone w oświadczeniu (nazwa zawodu, miejsce, data rozpoczęcia i okres wykonywania pracy, wysokość proponowanego wynagrodzenia, a także rodzaj umowy, na podstawie której praca będzie wykonywana).

Jak informuje MPiPS, przepisy określające inne przypadki, w których nie jest wymagane zezwolenie na pracę, pozostały w większości bez zmian. Wydanie nowego rozporządzenia było konieczne z uwagi na to, że poprzednie regulujące tę kwestię, straciło ważność z końcem lipca. Wprowadzone zmiany mają charakter uściślający i porządkujący.

Jak oceniła w rozmowie z PAP Ksenia Naranovich z Fundacji Rozwoju "Oprócz Granic", rozporządzenie zachowuje dotychczasowe, korzystne dla cudzoziemców zapisy, a doprecyzowuje to, co pozostawało niejasne.

"Zezwolenia mogą być dalej wydawane, ale są wymagane dodatkowe oświadczenia od pracodawców, m.in. o zapoznaniu się z przepisami prawnymi dotyczącymi pobytu i zatrudniania cudzoziemców w Polsce, o niemożności zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy" - wyjaśniła Naranovich.

Jak dodała, część cudzoziemców może wykonywać pracę bez zezwolenia ze względu na wykonywaną pracę - np. jej charakter (sportowcy, artyści, wykładowcy) lub ze względu na podmiot, w którym się podejmują pracy (nauczyciele języków obcych, szkoleniowcy w ramach projektów realizowanych w ramach działań UE, osoby wykonujące prace na rzecz posłów do Parlamentu Europejskiego), inni - ze względu na pewne "nabyte" z innego tytułu niż praca uprawnienia - studenci studiów stacjonarnych w letnich miesiącach, studenci kierowani na staże, absolwenci - w tym Polskiej Akademii Nauk.

"Uzasadnienie nie wskazuje, skąd się bierze zapotrzebowanie na zwolnienie właśnie w tym zakresie" - dodała Naranovich.

Jak podkreśliła, w tej chwili dostęp cudzoziemców do rynku pracy reguluje szereg aktów prawnych, a zależy to przede wszystkim od statusu cudzoziemca. "Jeśli ma wydaną kartę pobytu ze względu na studia w Polsce lub małżeństwo z Polakiem, może pracować bez zezwolenia. Takie same prawa mają posiadacze karty stałego pobytu, pobytu rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub Karty Polaka. Część cudzoziemców ma dostęp do rynku pracy ze względu na status uchodźcy, pobyt tolerowany bądź ochronę uzupełniającą (również osoby w trakcie procedury ubiegania się o te dokumenty, po szóstym miesiącu uzyskują dostęp do rynku pracy)" - mówiła Naranovich.

Zaznaczyła, że dla osób, które dopiero starają się o przyjazd do Polski, a mają prawo do pracy bez zezwolenia, jest to dość kłopotliwe do udowodnienia przed konsulatem. "Nie wszystkie przepisy wydawane przez MPiPS docierają do polskich placówek konsularnych, co rzutuje na możliwość otrzymania wizy w konsulatach przez cudzoziemców mających niestandardową sytuację. Niezbędne jest wówczas literalne odwołanie się do przepisów prawa, poświadczone przez przyszłych pracodawców" - dodała Naranovich.

Więcej informacji oraz wzór oświadczenie dla pracodawców można znaleźć na stronach MPiPS (www.mpips.gov.pl). (PAP)

akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)