Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiPS przygotowuje gminny standard wychodzenia z bezdomności

0
Podziel się:

W ramach projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Tworzenie i
rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej" powstanie gminny standard wychodzenia z
bezdomności. Na jego podstawie za 3-4 lata znowelizowane ma być prawo o pomocy społecznej.

W ramach projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej" powstanie gminny standard wychodzenia z bezdomności. Na jego podstawie za 3-4 lata znowelizowane ma być prawo o pomocy społecznej.

Przedstawiciele samorządów terytorialnych, organizacji pozarządowych i środowisk naukowych zajmujących się problematyką bezdomności na Podkarpaciu, w Małopolsce i Świętokrzyskiem zapoznali się w piątek w Kielcach z zasadami konkursu na wyłonienie partnerstw lokalnych, które otrzymają unijne wsparcie na wdrożenie (pilotaż) takiego standardu.

Zgodnie z założeniami, ma to być model zawierający m.in. katalog różnorodnych usług w zakresie streetworkingu (praca prowadzona na ulicy), działań socjalnych, mieszkalnictwa i pomocy doraźnej, zdrowia, partnerstwa lokalnego, zatrudnienia i edukacji.

Do określenia takiego gminnego standardu zaangażowało się sześć organizacji pozarządowych: Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności, Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenie "Monar", Caritas Diecezji Kieleckiej, Związek Organizacji Sieć Współpracy "Barka" i Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi".

Liderem partnerstwa jest Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - wyspecjalizowana jednostka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, której zadaniem jest pośredniczenie w procesie realizacji części projektów dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Na wypracowanie gminnego standardu wychodzenia z bezdomności przeznaczonych zostanie 14,7 mln zł.

Partnerstwa lokalne mają utworzyć ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne - m.in. policja, straż miejska, służba zdrowia, urzędy pracy. Jedno partnerstwo powinno łączyć 3-4 różne podmioty - sugerowano.

"Pilotaż (...) umożliwi przygotowanie odpowiednich rozwiązań systemowych, programowych i legislacyjnych do wdrożenia w całej Polsce" - powiedział dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik. Dodał, że realizacja zadania rozpoczęła się od diagnozy zjawiska bezdomności, następnie 40-osobowy zespół specjalistów opracował model najlepszych i najskuteczniejszych form pracy z bezdomnymi, a od maja - przez półtora roku - trwać będzie ich testowanie w praktyce. Na podstawie zebranych doświadczeń, do kwietnia 2014 r. przedłożony zostanie resortowi pracy i polityki społecznej zestaw wniosków i rekomendacji.

Szacuje się, że problem bezdomności dotyka w Polsce od 50 do 70 tys. osób. (PAP)

mch/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)