Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: projekt ustawy o prokuraturze w tym tygodniu trafi do rządu

0
Podziel się:

W tym tygodniu do rządu ma trafić projekt nowej ustawy o prokuraturze -
poinformowała rzeczniczka ministra sprawiedliwości Patrycja Loose. Postulaty prokuratora
generalnego odnoszące się do tego projektu krytykuje Krajowa Rada Prokuratury.

W tym tygodniu do rządu ma trafić projekt nowej ustawy o prokuraturze - poinformowała rzeczniczka ministra sprawiedliwości Patrycja Loose. Postulaty prokuratora generalnego odnoszące się do tego projektu krytykuje Krajowa Rada Prokuratury.

Loose powiedziała w środę PAP, że nie wiadomo jeszcze, kiedy rząd zajmie się tym projektem.

Tymczasem Krajowa Rada Prokuratury skrytykowała propozycje prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta dotyczące m.in. nadzoru prokuratorskiego. W uchwale z 18 bm. KRP napisała, że mają one na celu "jednostronne wzmocnienie pozycji prokuratora generalnego i podległych mu prokuratorów przełożonych, kosztem istotnego ograniczenia niezależności prokuratorów". Chodzi m.in. o kwestie możliwości podejmowania umorzonych postępowań oraz możliwość odwołania szefów prokuratur w określonych wyjątkowych przypadkach "z uwagi na dobro służby prokuratorskiej".

KRP odniosła się w uchwale do pisma prokuratora generalnego z jesieni zeszłego roku, skierowanego do premiera, w którym szef prokuratury przedstawił swoje sugestie dotyczące niektórych zapisów projektu nowej ustawy o prokuraturze. Postulaty te skrytykował wcześniej także Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

"Prokurator generalny przedstawił kilka propozycji nienaruszających niezależności prokuratorów, ale w jego ocenie mogących pomóc w skutecznym kierowaniu prokuraturą" - powiedział PAP w środę rzecznik prasowy PG prok. Mateusz Martyniuk, odnosząc się do uchwały KRP. Jak dodał, "prokurator generalny szanuje i broni niezależności prokuratorów, czego wielokrotnie dał dowód".

Prok. Martyniuk zaznaczył także, że szef prokuratury "uważa, iż jako osoba odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie prokuratury powinien mieć instrumenty, które pozwolą mu skutecznie kierować instytucją, a jednocześnie eliminować z obrotu prawnego nieprawidłowe decyzje".

Od ponad dwóch lat trwają prace nad nowymi przepisami regulującymi funkcjonowanie prokuratury. Ostatnią wersję projektu Prawa o prokuraturze opracowano jesienią 2013 r. Projektowane przepisy mają zastąpić dotychczasową - pochodzącą z 1985 r. i wielokrotnie nowelizowaną - ustawę o prokuraturze.

Wprowadzony ma zostać m.in. obowiązek składania przez prokuratora generalnego corocznego sprawozdania nie tylko premierowi, ale także Sejmowi. Przewidziano też zobowiązanie ministra sprawiedliwości do opracowania - w porozumieniu z MSW - założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie - po zaopiniowaniu przez PG - byłyby przyjmowane przez rząd. Określone przez rząd kierunki nie byłyby wiążące dla PG, ale prokurator generalny, składając coroczne sprawozdanie z działalności prokuratury, odnosiłby się do przyjętych przez rząd kierunków.(PAP)

sta/ mja/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)