Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MS: pseudokibice będą sądzeni na stadionach Euro 2012

0
Podziel się

Resort sprawiedliwości chce wprowadzić przed zbliżającym się Euro 2012
całkowicie nową instytucję w polskim sądownictwie - tzw. sądy odmiejscowione. Zatrzymani
pseudokibice mają być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw.
wideokonferencji.

bDySSYdN

Resort sprawiedliwości chce wprowadzić przed zbliżającym się Euro 2012 całkowicie nową instytucję w polskim sądownictwie - tzw. sądy odmiejscowione. Zatrzymani pseudokibice mają być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji.

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który przewiduje wprowadzenie tzw. sądu odmiejscowionego.

"To jest instytucja, z której chcemy korzystać przy okazji Euro 2012, ale to jest również rozwiązanie, które może być wykorzystywane przy innych rozgrywkach sportowych, a w sposób szczególny przy meczach piłkarskich, które są obciążone największym ryzykiem potencjalnych zachowań chuligańskich ze strony pseudokibiców" - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Łodzi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

bDySSYdP

Rozwiązanie zakłada, że w obrębie stadionów będzie co najmniej jedno pomieszczenie, w którym zainstalowany zostanie system do prowadzenia tzw. wideokonferencji. W tych pomieszczeniach mają odbywać się rozprawy sądowe doprowadzanych przez policję stadionowych chuliganów.

Dzięki temu - zdaniem szefa resortu sprawiedliwości - policja nie musiałaby wywozić zatrzymanego ze stadionu i go konwojować. Na miejscu zapewniony ma być obrońca i tłumacz, jeżeli zatrzymany pseudokibic nie będzie obywatelem polskim.

"Zaś sam sędzia będzie w tym czasie na specjalnym dyżurze w sądzie i rozprawa będzie się toczyć z wykorzystaniem systemu wideokonferencji. Powoduje to szybkość, sprawność i mniejsze koszty. Jestem głęboko przekonany, że jest to w stanie znacząco podnieść bezpieczeństwo imprez masowych" - powiedział Kwiatkowski.

Liczy on, że "sądy odmiejscowione" będą działać prewencyjnie. "Będzie to wyraźny sygnał dla bandytów stadionowych. Wiemy jak wymiar sprawiedliwości może was szybko dosięgnąć i ukarać. Mam nadzieję, że ten charakter czynnika prewencyjnego będzie tym czynnikiem podstawowym" - zaznaczył.

bDySSYdV

Według niego, trwają w tej sprawie obecnie rozmowy z PZPN. W pierszym etapia rozwiązanie ma działać na czterech stadionach, na których w Polsce będą rozgrywane mecze Euro 2012. Z czasem resort sprawiedliwości chce objąć nim wszystkie stadiony piłkarskiej ekstraklasy.

Kwiatkowski zapowiedział, że w najbliższym czasie MS przedstawi szczegółowe propozycje dotyczące objęcia Systemem Dozoru Elektronicznego osób łamiących tzw. zakaz stadionowy. (PAP)

szu/ mag/

bDySSYeq
wiadomości
pap
KOMENTARZE
(0)