Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: rząd planuje zmiany w prawie ułatwiające działalność przedsiębiorcom

0
Podziel się:

Czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej skróci się z 25
do siedmiu dni; przedsiębiorca uzyskując wpis do KRS, otrzyma od razu numery NIP i Regon - zakłada
propozycja założeń do zmian w przepisach zaakceptowana we wtorek przez rząd.

Czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej skróci się z 25 do siedmiu dni; przedsiębiorca uzyskując wpis do KRS, otrzyma od razu numery NIP i Regon - zakłada propozycja założeń do zmian w przepisach zaakceptowana we wtorek przez rząd.

"Cieszę się z decyzji rządu. Przyjęto projekty ustaw przyjaznych dla przedsiębiorców. To nie koniec działań resortu w tym kierunku. Za tydzień rząd ma rozpatrzyć projekt drugiej transzy ustaw deregulacyjnych" - powiedział PAP minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Jak dodał, resort liczy, że jesienią rząd przyjmie projekt trzeciej - ostatniej planowanej - transzy deregulacji, a także projekt zmiany prawa upadłościowego i naprawczego.

We wtorek rząd zaakceptował projekty założeń do nowelizacji: ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), Kodeksu postępowania cywilnego (Kpc), ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw. Projekty te hasłowo określa się terminem "jednego okienka"; chodzi o ułatwienia pozwalających przedsiębiorcom załatwiać w jednym miejscu urzędowo-sądowe sprawy związane z działalnością gospodarczą.

Projekty przyjęte we wtorek przez rząd mają na celu przyspieszenie i ułatwienie rozpoczynania działalności przez wszystkie podmioty podlegające wpisowi do KRS (nie tylko do rejestru przedsiębiorców). Zmiany mają też objąć te podmioty, które ze względu na tryb składania wniosku o wpis do KRS drogą elektroniczną, dotychczas nie mogły skorzystać z zasady "jednego okienka".

Według założeń nastąpi skrócenie z 25 do siedmiu dni czasu oczekiwania przez podmiot na możliwość rozpoczęcia wykonywania działalności (w tym działalności gospodarczej). Podmioty podlegające wpisowi do KRS uzyskają możliwość faktycznego rozpoczęcia działalności już w chwili wpisu.

Resort deklaruje, że uzyskanie tego wpisu, inaczej niż dotychczas, zapewni jednoczesne uzyskanie identyfikatora podatkowego NIP i numeru identyfikacyjnego Regon (na podstawie danych przekazanych z bazy danych KRS do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i rejestru Głównego Urzędu Statystycznego).

Działanie nowo powstającego podmiotu ograniczy się wyłącznie do obowiązku złożenia wniosku o wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego. Pozostałe, niepodlegające wpisowi do KRS dane, które trzeba podać, przedsiębiorca będzie mógł uzupełnić później - zakłada propozycja zmian w prawie.

Planowana nowelizacja Kpc, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw dotyczy elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego. Chodzi o to - jak podał resort sprawiedliwości - by notariusze, komornicy sądowi i naczelnicy urzędów skarbowych mieli obowiązek inicjowania swych postępowań drogą elektroniczną, a nie "papierową".

"Elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe zapewni łatwiejszy i szybszy dostęp do sądu, a także sprawne załatwienie sprawy. Wprowadzenie obowiązku składania drogą elektroniczną wniosków o wpis do księgi wieczystej oraz wniosków o założenie księgi wieczystej, pozwoli - w zakresie prostych dla systemu teleinformatycznego czynności - na stworzenie możliwości automatycznego przetwarzania danych zawartych w treści wniosku do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie teleinformatycznym po zweryfikowaniu tych danych przez orzecznika" - deklaruje resort.

Według resortu to rozwiązanie przyczyni się do dalszego zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, np. utrudniając wielokrotną sprzedaż tej samej nieruchomości. (PAP)

wkt/ abr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)