Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: stanowisko do sprawozdania PG - w ciągu miesiąca

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział we wtorek PAP, że
otrzymał już roczne sprawozdanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Dodał, że jego
stanowisko do tego sprawozdania powinno być gotowe w ciągu miesiąca.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział we wtorek PAP, że otrzymał już roczne sprawozdanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Dodał, że jego stanowisko do tego sprawozdania powinno być gotowe w ciągu miesiąca.

Zgodnie z Ustawą o prokuraturze prokurator generalny przedstawia premierowi sprawozdanie z rocznej działalności prokuratury, nie później niż do końca pierwszego kwartału roku następnego. Minister sprawiedliwości przedstawia natomiast na piśmie swoje stanowisko do sprawozdania prokuratora generalnego.

"W Ministerstwie Sprawiedliwości jesteśmy obecnie na etapie szczegółowej analizy tego rocznego sprawozdania" - powiedział Kwiatkowski.

Rok temu - 31 marca - weszło w życie rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jednocześnie zlikwidowana została Prokuratura Krajowa i powołano Prokuraturę Generalną. Roczne sprawozdanie - jak informował PAP rzecznik prasowy PG prok. Mateusz Martyniuk - zostało przekazane premierowi w końcu marca. Jest to pierwsze takie sprawozdanie złożone przez Seremeta.

"Konstytuowanie się Prokuratury Generalnej odbywało się w cieniu światowego kryzysu gospodarczego, który negatywnie wpłynął na możliwości naszego państwa w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia oraz w cieniu katastrofy smoleńskiej, która wymusiła skoncentrowanie nadzwyczajnego zaangażowania i wysiłku na sprawnym i rzetelnym prowadzeniu tego śledztwa" - napisał Seremet w stanowisku zamieszczonym na stronach internetowych PG po roku od wejścia w życie zmian w Ustawie o prokuraturze. Dodał, że "pomimo tych obiektywnych trudności, zrealizowano działania zapewniające prawidłową organizację i funkcjonowanie Prokuratury Generalnej oraz powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury".

Prokurator generalny zaznaczył też w swym stanowisku, że "w tym trudnym czasie prokuratura osiągnęła wyniki pracy, które statystycznie nie odbiegają - a wielu zakresach są znacząco lepsze - niż osiągnięte w roku 2009".

Premier - jak głosi ustawa - przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. Ustawa nie wyznacza jednak premierowi terminu na przyjęcie sprawozdania bądź jego odrzucenie. (PAP)

mja/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)