Notowania

akcja
10.02.2010 09:06

MSP: 16 zł za akcję Enei

Rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór powiedział w środę PAP, że ostateczna cena sprzedaży 16,05 proc. akcji Enei została ustalona na poziomie 16 zł za akcję. Dodał, że resort będzie w najbliższym czasie finalizował tę transakcję.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór powiedział w środę PAP, że ostateczna cena sprzedaży 16,05 proc. akcji Enei została ustalona na poziomie 16 zł za akcję. Dodał, że resort będzie w najbliższym czasie finalizował tę transakcję.

W poniedziałek rzecznik informował, że przedział cenowy akcji Enei oferowanych przez resort wynosi 15,5-17,5 zł.

Z międzynarodowego dokumentu ofertowego Enei wynika, że Skarb Państwa chce sprzedać krajowym i zagranicznym inwestorom instytucjonalnym do 70 mln 851 tys. 533 akcji Enei (czyli 16,05 proc. walorów firmy) i zejść do 60,43 proc. w kapitale spółki.

Łącznie z akcjami pracowniczymi Skarb Państwa jest właścicielem 337 mln 626 tys. 428 akcji Enei, stanowiących 76,48 proc. jej kapitału zakładowego. Po przeprowadzeniu oferty globalnej Skarb Państwa pozostanie właścicielem około 60,43 proc. akcji, m.in. przy założeniu zbycia wszystkich oferowanych akcji.

Resort skarbu informował na początku stycznia, że chce sprzedać akcje Enei w dwóch etapach - do 16 proc. papierów w transakcji poprzez rynki kapitałowe, a następnie ponad 50 proc. akcji inwestorowi branżowemu. "Celem transakcji pierwszego etapu jest poprawa płynności akcji Enei na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wprowadzenie spółki do głównych indeksów giełdowych" - podkreślał wówczas resort.

Globalnym koordynatorem oraz współprowadzącym księgę popytu (deklaracje zainteresowania akcjami spółki) jest Credit Suisse, a rolę współprowadzących księgę popytu pełnią UniCredit CAIB, Citigroup, Dom Maklerski Banku Handlowego.

W wyniku ubiegłorocznej emisji akcji należący do szwedzkiego rządu koncern energetyczny Vattenfall objął 18,7 proc. udziałów w Enei. Pod koniec lipca ub.r. Ministerstwo Skarbu zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 67,05 proc. akcji spółki. 17 sierpnia minister skarbu podjął decyzję o dopuszczeniu do kolejnego etapu prywatyzacji Enei - RWE AG z siedzibą w Niemczech. W połowie października niemiecki koncern energetyczny nie złożył wiążącej oferty kupna większościowego pakietu; był jedynym oferentem.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice. (PAP)

dol/ je/ jra/

Tagi: akcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz