Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP może opublikować nowy komunikat ws. Enei jeszcze w tym roku

0
Podziel się:

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział PAP, że być może jeszcze w tym
roku resort skarbu opublikuje nowy komunikat dotyczący procesu sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Nie
ujawnił jednak, ilu inwestorów bierze udział w równoległych negocjacjach.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział PAP, że być może jeszcze w tym roku resort skarbu opublikuje nowy komunikat dotyczący procesu sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Nie ujawnił jednak, ilu inwestorów bierze udział w równoległych negocjacjach.

"Proces się toczy. Prowadzone są negocjacje równoległe (z inwestorami w sprawie sprzedaży akcji Enei - PAP). Być może jeszcze w tym roku będziemy mogli podać kolejny komunikat w tej sprawie" - powiedział szef resortu skarbu.

Zapowiedział też, że MSP nie planuje po raz kolejny przedłużać terminu wyłączności dla firmy Rafako na negocjacje ws. sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalń węgla brunatnego: Adamów i Konin.

MSP poinformowało w połowie listopada, że podjęło decyzję o ponownym rozpoczęciu równoległych negocjacji z dopuszczonymi do nich podmiotami w sprawie kupna 51 proc. Enei. Nie ujawniło jednak nazw firm.

Do 3 listopada wyłączność na negocjacje ws. kupna walorów poznańskiej spółki miał Kulczyk Holding. Resort skarbu zapowiadał, że jeśli oferta nie będzie zadowalająca, może wrócić do rozmów z pozostałymi zainteresowanymi. W drugiej połowie października MSP wybrało dwóch inwestorów do negocjacji równoległych. Oprócz Kulczyk Holding, resort prowadził negocjacje z GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także EDF i czeski EPH.

MSP planuje rozliczyć transakcję sprzedaży Enei do 31 marca 2011 roku.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Należy do niej m.in. Elektrownia Kozienice.

Odnosząc się do prywatyzacji PAK i 2 kopalń Grad powiedział, że nie zamierza firmie Rafako po raz kolejny przedłużać terminu wyłączności. "Zobaczymy, co będziemy mieli +na stole+ 15 grudnia" - mówił minister. Zaznaczył, że gdyby transakcja doszła do skutku, to środki z niej uzyskane stanowiłyby raczej przychody z prywatyzacji na przyszły rok.

Pod koniec czerwca oferty wiążące w sprawie kupna 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni PAK oraz 85 proc. dwóch kopalń węgla brunatnego złożyły dwie firmy - Rafako oraz RPG Partners. Z wyścigu o prywatyzowaną przez Skarb Państwa spółkę wycofały się Enea i CEZ.

Natomiast pod koniec września wiceminister skarbu Jan Bury informował, że MSP prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży ZE PAK i kopalni węgla brunatnego Adamów oraz Konin z firmą Rafako. Pod koniec listopada resort skarbu przedłużył do 15 grudnia wyłączność dla firmy Rafako na negocjacje i zapowiedział, że jeszcze w grudniu może parafować umowę sprzedaży.

ZE PAK jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Od 1999 r. inwestorem spółki jest Elektrim, który posiada ponad 40 proc. akcji. Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów to - obok KWB Bełchatów i KWB Turów - dwie z czterech kopalń węgla brunatnego w Polsce. Głównym odbiorcami ich surowca jest ZE PAK.

Dorota Zawiślińska (PAP)

dol/ pad/ bk/

msp
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)