Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP o prywatyzacji Przedsiębiorstwa Usług Hotelarskich i Turystycznych

0
Podziel się:

Minister skarbu dopuścił cztery spółki do badania stanu finansowego
Przedsiębiorstwa Usług Hotelarskich i Turystycznych w Krakowie. Firmy te, zainteresowane zakupem 85
proc. udziałów przedsiębiorstwa, mają czas do 16 października na złożenie wiążących ofert -
poinformował resort skarbu.

*Minister skarbu dopuścił cztery spółki do badania stanu finansowego Przedsiębiorstwa Usług Hotelarskich i Turystycznych w Krakowie. Firmy te, zainteresowane zakupem 85 proc. udziałów przedsiębiorstwa, mają czas do 16 października na złożenie wiążących ofert - poinformował resort skarbu. *

Chodzi o spółki: Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe APEIRON z Chełmka, PUHiT z Warszawy, Grynhoff, Woźny, Maliński z Warszawy, STP Inwestment z Bochni.

Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych oferuje noclegi w hotelach i pensjonatach w Krakowie, Zakopanem oraz Krościenku. Do PUHiT należą: dwugwiazdkowe hotele Grand Felix i Felix w krakowskiej Nowej Hucie, które w sumie dysponują ponad 360 miejscami noclegowymi, pensjonat Boruta na ulicy Chałubińskiego w pobliżu Krupówek w Zakopanem (na ok. 70 miejsc) oraz ośrodek wczasowy "Trzy Korony" w Krościenku w Pieninach z 240 miejscami noclegowymi.

Przedsiębiorstwo zajmuje się również wynajmem pomieszczeń biurowych i magazynowo-produkcyjnych. Ponadto prowadzi Ośrodek Szkolenia Zawodowego, gdzie organizowane są szkolenia: komputerowe, kursy językowe, BHP, z zakresu prawa, turystyki oraz pierwszej pomocy.

Negocjacje w sprawie zakupu 85 proc. udziałów Przedsiębiorstwa dotyczą głównie ceny za zbywane udziały oraz proponowanego programu rozwoju spółki. Program ten obejmuje m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału przedsiębiorstwa. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. udziałów. Obecnie spółka należy w 100 proc. do Skarbu Państwa.(PAP)

dol/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)