Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSP: zamknięcie prywatyzacji Kopalni Surowców Skalnych w październiku

0
Podziel się:

Trwa proces prywatyzacji Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi; zamknięcie
transakcji planowane jest na 7 października - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister skarbu
Adam Leszkiewicz.

Trwa proces prywatyzacji Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi; zamknięcie transakcji planowane jest na 7 października - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Posłowie SLD pytali wiceministra skarbu o prywatyzację Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi, która - jak zwrócili uwagę - jest jednym z największych pracodawców w regionie, gdzie poziom bezrobocia przekracza 20 proc.

Wiceminister skarbu podkreślił znaczenie spółki na rynku kruszyw bazaltowych. Skarb Państwa ma 100 proc. akcji kopalni; firma produkuje kruszywa dla branży drogowej i budowlanej.

Leszkiewicz poinformował, że MSP sprzedaje 85 proc. akcji kopalni, a 15 proc. ma trafić bezpłatnie do pracowników. Ocenił, że przedsiębiorstwo przynosi straty ze sprzedaży. W 2010 roku strata netto przekroczyła 3 mln zł. "Spółka znajduje się w nienajlepszej sytuacji i rzeczywiście potrzebuje inwestora" - powiedział.

Poinformował, że prowadzona przez MSP prywatyzacja kopalni nie jest pierwszą próbą. Były one już podejmowane bezskutecznie w 2002 i 2006 roku.

Resort skarbu zaprosił w marcu 2010 roku inwestorów do prywatyzacji spółki. Oferty wstępne złożyło 11 podmiotów, a wiążące - sześć, w tym m.in. spółka pracownicza.

"Zdecydowanie najlepszą ofertę złożyła spółka Dolnośląskie Surowce Skalne. Z tą firmą prowadziliśmy rozmowy, które doprowadziły w połowie sierpnia 2010 roku do parafowania umowy sprzedaży. Od sierpnia do listopada trwały negocjacje pakietu socjalnego oraz dodatkowe badania spółki. Warunkowa umowa została zawarta w listopadzie 2010 r. i podpisana ze spółką Surowce Skalne Zachód (podmiotem zależnym Dolnośląskich Surowców Skalnych - PAP)" - powiedział.

Leszkiewicz wyjaśnił, że umowa z inwestorem stanie się jawna w momencie wejścia jej w życie. "Zostanie wtedy ujawniona cena transakcji oraz zobowiązania inwestycyjne i pracownicze" - powiedział.

Jak mówił, do umowy z inicjatywy resortu skarbu zostały wpisane zobowiązania pozacenowe, związane z nieobniżaniem kapitału zakładowego, niesprzedawaniem akcji w określonym czasie oraz niemożliwością zaniechania działalności gospodarczej czy rozwiązania spółki. Wpisano też zobowiązania dotyczące spraw pracowniczych, utrzymania zatrudnienia oraz odkupu akcji pracowniczych.

Resort skarbu czeka teraz na pieniądze od inwestora. "Planujemy na 7 października tego roku ostateczne zamknięcie tej transakcji. Cały czas naliczane są odsetki, zyskaliśmy już na tym sporą kwotę" - powiedział.

Wiceminister skarbu zaznaczył, że inwestor nie może wycofać się z tego przedsięwzięcia, bez wszystkich konsekwencji wynikających z zerwania umowy. "Pozycja Skarbu Państwa jest mocna i zabezpieczona" - zapewnił. (PAP)

dol/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.