Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP zaprosi inwestorów do składania ofert na II grupę chemiczną

0
Podziel się:

MSP może w pierwszym półroczu 2010 r. zaprosić inwestorów do składania
wstępnych ofert na zakup tzw. drugiej grupy chemicznej, w skład której wchodzą Zakłady Azotowe
Puławy oraz Zakłady Chemiczne Police - poinformował PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

MSP może w pierwszym półroczu 2010 r. zaprosić inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup tzw. drugiej grupy chemicznej, w skład której wchodzą Zakłady Azotowe Puławy oraz Zakłady Chemiczne Police - poinformował PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Dodał, że preferowany wariant to łączna sprzedaż Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police, choć resort nie wyklucza oddzielnej sprzedaży spółek. W przyszłym tygodniu MSP planuje wybrać doradcę przy prywatyzacji drugiej grupy chemicznej.

"Nie chcemy przeciągać procesu prywatyzacji Puław i Polic, chcemy w miarę szybko przejść potrzebne i konieczne etapy związane z przygotowaniem analiz, wycen, strategii, memorandów informacyjnych, by móc być gotowym do zaproszenia inwestorów i zbierania ofert wstępnych. Docelowo chcemy ten proces wyboru inwestora zakończyć w tym roku, więc kalendarz wskazuje na to, że do końca pierwszego półrocza musimy opublikować ogłoszenie, aby zaprosić inwestorów do składania wstępnych ofert" - powiedział Leszkiewicz.

"W ogłoszeniu, podobnie jak przy pierwszej grupie chemicznej, priorytetem będzie jeden inwestor dla tych dwóch podmiotów, choć nie wykluczamy wyboru inwestorów dla każdej spółek z osobna" - dodał.

Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police podpisały na początku lutego porozumienie o współpracy biznesowej. Jednak, o ile kondycja finansowa Puław jest dobra, to Police borykają się z problemami finansowymi.

W grudniu Agencja Rozwoju Przemysłu zgodziła się udzielić spółce 150 mln zł pomocy publicznej, uzależniając decyzje od stanowiska Komisji Europejskiej. Police potrzebują środków na spłatę wierzytelności, w tym 130 mln zł dla PGNiG, zakup surowca, bieżącą działalność i realizację zadań restrukturyzacyjnych.

Zakłady Chemiczne "Police" SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczaną do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2005 r. debiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. ZCH Police to największy pracodawca w woj. zachodniopomorskim.

Zakłady Azotowe "Puławy" SA od ponad 40 lat są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Sprzedaż chemikaliów stanowi obecnie 40 proc. ogólnej produkcji i sukcesywnie rośnie; Puławy specjalizują się w melaminie. Skarb Państwa ma 50,73 proc. akcji. spółki.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ dol/ gor/ bos/ gma/

msp
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)