Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP: zaproszenie ws. prywatyzacji Lotosu - we wrześniu

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa chce we wrześniu zaprosić inwestorów do
międzynarodowego przetargu w sprawie prywatyzacji Lotosu - poinformował PAP rzecznik MSP Maciej
Wewiór. Zaznaczył, że decyzję w sprawie prywatyzacji spółki będzie podejmować Rada Ministrów.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce we wrześniu zaprosić inwestorów do międzynarodowego przetargu w sprawie prywatyzacji Lotosu - poinformował PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. Zaznaczył, że decyzję w sprawie prywatyzacji spółki będzie podejmować Rada Ministrów.

"Naszą intencją jest, aby jeszcze we wrześniu wystosować zaproszenie, które miałoby charakter międzynarodowy. Chciałbym jednocześnie przypomnieć, że w tym procesie cała Rada Ministrów będzie podejmowała decyzję. Termin ogłoszenia zależy jednak od zmiany zapisu w +Polityce energetycznej Polski do 2030 roku+" - powiedział PAP rzecznik MSP.

Wewiór podkreślił, że "termin zmiany Polityki jest uzależniony od gospodarza strategii, czyli Ministerstwa Gospodarki".

"Formuła zmian w polityce dla sektora naftowego jest przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki w konsultacji z Ministerstwem Skarbu Państwa" - powiedział PAP Zbigniew Kajdanowski z biura prasowego resortu gospodarki.

Szef resortu skarbu Aleksander Grad mówił w połowie lipca, że uzgodnił z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, iż dla Lotosu zostanie otwarta "normalna procedura poszukiwania inwestorów". "Mamy dzisiaj zgodę na otwarcie tego procesu, na oficjalne - zgodnie z prawem - zebranie ofert" - podkreślał wówczas Grad.

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki; jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos SA w Gdańsku zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r., spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 proc.(PAP)

dol/ pad/ mow/

msp
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)