Notowania

wiadomości
16.03.2011 20:02

MSP zrezygnowało z negocjacji z Rafako dot. sprzedaży PAK-u

Ministerstwo Skarbu Państwa zrezygnowało z negocjacji z Rafako dotyczących sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Planuje ofertę publiczną PAK-u i debiut na GPW w drugim półroczu 2011 r. - poinformował w środę resort.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Skarbu Państwa zrezygnowało z negocjacji z Rafako dotyczących sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Planuje ofertę publiczną PAK-u i debiut na GPW w drugim półroczu 2011 r. - poinformował w środę resort.

"W związku z brakiem możliwości sprzedaży akcji Skarbu Państwa w spółce Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin S.A. na rzecz Elektrimu, wynikającym ze zrzeczenia się przez Elektrim uprawnień do nabycia ww. akcji wynikających z umowy prywatyzacyjnej z dnia 30 marca 1999 r., Minister Skarbu Państwa planuje w porozumieniu z pozostałymi akcjonariuszami ZE PAK wprowadzenie akcji ww. spółki do publicznego obrotu i sprzedaż akcji ZE PAK na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Rozwiązanie to także nawiązuje do zapisów przedmiotowej umowy" - napisano w komunikacie MSP.

"W powyższy scenariusz wpisana jest możliwość uruchomienia procesu prywatyzacji ww. kopalń w trybie publicznym" - dodano.

"Naszą intencją jest wprowadzenie PAK-u na GPW bez zbędnej zwłoki, w drugim półroczu 2011" - powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Dodał, że kwestie dotyczące struktury oferty, czy towarzyszyć jej będzie nowa emisja, zostaną rozstrzygnięte w trakcie przygotowań do IPO.

MSP chce sprzedać 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin. Poza Skarbem Państwa akcjonariuszem ZE PAK jest należący do Solorz-Żaka Elektrim, który ma ponad 47 proc. kapitału i kontrolę operacyjną nad PAK-iem.

Zygmunt Solorz popiera giełdowe plany MSP, ale chce pozostać inwestorem w spółce.

"Popieram plany wprowadzenia na giełdę PAK-u. Proponuję, aby PAK zrobił nową emisję na zakup kopalni i inwestycje. Nie planuję wyjścia z inwestycji w PAK" - powiedział PAP Solorz-Żak.

Do tej pory MSP negocjowało zakup PAK-u z Rafako, którego głównymi akcjonariuszami są Elektrim i spółka powiązana z Solorzem-Żakiem. W środę resort poinformował o odstąpieniu od negocjacji.

ZE PAK SA jest drugim, co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Łączna moc zainstalowana elektrowni wynosi 2.467 MW.

W piątek wiceminister skarbu Jan Bury nie wykluczał możliwości upublicznienia PAK-u, jeśli oferta Rafako nie będzie satysfakcjonująca. Mówił wówczas, że do debiutu na GPW mogłoby dojść jeszcze w tym roku.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ ana/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz