Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: do 2 lipca czas na złożenie wniosku o abolicję dla cudzoziemców

0
Podziel się:

Cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce, mają jeszcze
czas do 2 lipca na złożenie wniosku o abolicję - przypomina MSW. O abolicję wystąpiło dotąd ponad 7
tys. cudzoziemców, a 2 tys. z nich już zalegalizowało swój pobyt.

Cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce, mają jeszcze czas do 2 lipca na złożenie wniosku o abolicję - przypomina MSW. O abolicję wystąpiło dotąd ponad 7 tys. cudzoziemców, a 2 tys. z nich już zalegalizowało swój pobyt.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak poinformowała we wtorek, że według aktualnych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców o abolicję wystąpiło 7 tys. 140 osób. Woźniak zaznaczyła, że to więcej niż łącznie podczas poprzednich akcji legalizacji pobytu w 2003 i na przełomie 2007 i 2008 r. Było ich wtedy razem 5 tys. 541.

Najwięcej wniosków trafiło do wojewodów mazowieckiego - 5 tys. 572, podczas gdy do wojewody łódzkiego 325, śląskiego 182, a lubelskiego i dolnośląskiego po 164. Najczęściej o abolicję występują obywatele Wietnamu - 1 tys. 799 wniosków, Ukrainy - 1 tys. 565 wniosków i Pakistanu 1 tys. 110 wniosków.

Abolicję uzyskało ponad 2 tys. cudzoziemców - najwięcej z Ukrainy - 791 osób, Wietnamu - 501 i Armenii - 303.

MSW przypomina, że z abolicji mogą skorzystać cudzoziemcy, którzy przebywali w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 r. i ich pobyt trwa nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r., lub od 1 stycznia 2010 r., jeśli przed tym dniem została wobec nich wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu. O legalizację pobytu mogą się też ubiegać osoby, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.

Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które jest udzielane na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce - przypomina MSW.

Wniosek składa się do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca w Polsce.

Ustawa, na mocy której cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogą starać się o legalizację pobytu, weszła w życie 1 stycznia. Wnioski składa się w urzędach wojewódzkich. Procedura rozpatrywania i wydawania decyzji trwa od 45 do 60 dni. Wymagane dokumenty to: formularz wniosku, cztery aktualne zdjęcia, ważny dokument podróży oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. Na miejscu w urzędach dyżurują funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy pobierają odciski linii papilarnych od cudzoziemców, aby sprawdzić, czy nie figurują oni w kartotekach kryminalnych i rejestrach osób poszukiwanych.

Informacje na temat abolicji w języku polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim można znaleźć m.in. na stronie internetowej abolicja.gov.pl lub pod numerem infolinii 22 601 75 25.(PAP)

ago/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)