Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSW: każdy będzie mógł sprawdzić dane o pojeździe przed jego zakupem

0
Podziel się

Każdy przed zakupem pojazdu będzie mógł sprawdzić jego historię, m.in. daty
rejestracji oraz informacje o tym, czy nie jest kradziony - przewiduje projekt nowelizacji ustawy
Prawo o ruchu drogowym. W środę MSW skierowało nowelę do uzgodnień międzyresortowych.

bErSUKdN

Każdy przed zakupem pojazdu będzie mógł sprawdzić jego historię, m.in. daty rejestracji oraz informacje o tym, czy nie jest kradziony - przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. W środę MSW skierowało nowelę do uzgodnień międzyresortowych.

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu - informuje MSW.

W myśl projektu nowelizacji dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać online; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

bErSUKdP

"Intencją przedstawionych zapisów jest stworzenie możliwości przyszłego rozwoju e-usług dla obywateli i przedsiębiorców świadczonych drogą elektroniczną, polegających na szerszym udostępnianiu danych zgromadzonych w ewidencji" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Podobne rozwiązania z funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji. "Tego rodzaju e-usługa została przetestowana i jest dostępna w wielu krajach, w tym w krajach Unii Europejskiej i przynosi znaczne korzyści społeczne, m.in. podnosi bezpieczeństwo obrotu pojazdami używanymi" - napisano. (PAP)

gdyj/ pz/

bErSUKeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)