Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: od 5 listopada kontrole w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców

0
Podziel się:

Od 5 listopada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych razem z Helsińską Fundacją
Praw Człowieka oraz Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej rozpocznie kontrole w ośrodkach strzeżonych
dla cudzoziemców. Sprawdzi m.in. przestrzeganie praw cudzoziemców.

Od 5 listopada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych razem z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej rozpocznie kontrole w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Sprawdzi m.in. przestrzeganie praw cudzoziemców.

Rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak poinformowała PAP we wtorek, że kontrole obejmą ośrodki w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Lesznowoli, Krośnie Odrzańskim.

Woźniak podkreśliła, że ministerstwu zależy na wyjaśnieniu wszystkich zarzutów oraz wątpliwości, które w ostatnich dniach pojawiają się w artykułach "Gazety Wyborczej". Przypomniała, że wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk zlecił Straży Granicznej przygotowanie raportu, dotyczącego zarzutów zawartych w publikacji. Dodała, że formułowane są już wnioski.

Jak przypomniała, już w ubiegłym tygodniu MSW informowało o podjęciu przez wiceministra Piotra Stachańczyka decyzji o przeprowadzeniu kontroli we wszystkich strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Z inicjatywy resortu do udziału w wizytach zaproszono również przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Zespół oprócz przestrzegania praw cudzoziemców w ośrodkach sprawdzi m.in. sytuację dzieci przebywających w ośrodkach, w tym dostęp do edukacji, kontakt cudzoziemców z bliskimi czy korzystanie m.in. z telefonów komórkowych.

Woźniak zapowiedziała, że po przeprowadzonej kontroli zostanie sporządzony raport dotyczący sytuacji cudzoziemców w ośrodkach. "Ministerstwu zależy na tym, aby własny raport przygotowali również przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Po analizie tych dwóch dokumentów zostaną przygotowane wnioski dotyczące sytuacji osób przebywających w ośrodkach" - podkreśliła rzeczniczka.

Jak przypomniała, 25 października, szef MSW Jacek Cichocki oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak byli w ośrodku w Lesznowoli i zapoznali się z warunkami, w jakich przebywają cudzoziemcy, w tym dzieci. Według rzeczniczki, szef MSW podkreślił, że resort będzie prowadzić taką politykę, aby rodzin z dziećmi w ośrodkach strzeżonych było jak najmniej.

Następnego dnia "Gazeta Wyborcza" opisała historię gruzińskiej imigrantki umieszczonej w ośrodku w Lesznowoli (kobieta opisuje fatalne warunki panujące w ośrodku oraz trudną sytuację przebywających tam cudzoziemców). Minister Cichocki przyznał wówczas, że potrzebny jest w tej placówce pilny remont, który zostanie przeprowadzony prawdopodobnie w 2013 r.

Kontrola w ośrodkach związana jest z protestem głodowym prowadzonym przez kilkudziesięciu obcokrajowców, głównie Gruzinów, przebywających w ośrodkach strzeżonych.

Obecnie w ośrodkach strzeżonych Straży Granicznej przebywa 371 osób: w Białej Podlaskiej - 98, w Białymstoku - 76, w Przemyślu - 65, w Kętrzynie - 75, w Krośnie Odrzańskim - 39, w Lesznowoli - 18. Wszystkich miejsc w ośrodkach jest 651.

19 października MSW przekazało projekt ustawy o cudzoziemcach do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Projekt zakłada m.in., że dzieci do 13. roku życia nie będą umieszczane w ośrodkach dla cudzoziemców. Ponadto, zgodnie z projektem, cudzoziemca, który przekroczył lub usiłował przekroczyć granicę Polski wbrew przepisom, można nie umieszczać w strzeżonym ośrodku i wówczas zobowiązać go m.in. do zgłaszania się w określonych odstępach czasu do komendanta placówki Straży Granicznej. Projekt w połowie stycznia przyszłego roku miałby zostać przekazany na Radę Ministrów, a na przełomie stycznia i lutego trafić do Sejmu.(PAP)

bpi/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)