Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW zasugerowało zmiany w koncepcji dot. likwidacji policyjnych izb dziecka

0
Podziel się:

Komendant główny policji ma przedstawić nową koncepcję dot. policyjnych izb
dziecka. Poprzednia zakładała likwidację 10 tego typu placówek w Polsce, m.in.: w Radomiu, Płocku i
Elblągu. Po analizie MSW zasugerowało jednak pewne zmiany, m.in. dotyczące izby w Będzinie.

Komendant główny policji ma przedstawić nową koncepcję dot. policyjnych izb dziecka. Poprzednia zakładała likwidację 10 tego typu placówek w Polsce, m.in.: w Radomiu, Płocku i Elblągu. Po analizie MSW zasugerowało jednak pewne zmiany, m.in. dotyczące izby w Będzinie.

Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak, wiceminister Michał Deskur zwrócił się do komendanta głównego policji o ponowne przedstawienie koncepcji funkcjonowania policyjnych izb dziecka z uwzględnieniem uwag resortu spraw wewnętrznych.

MSW zasugerowało m.in. przeanalizowanie zmian dotyczących izb w województwach lubuskim i śląskim. Chodzi o placówki w Będzinie i Zielonej Górze. Według pierwotnej koncepcji miały być one zlikwidowane ze względu na małą liczbę nieletnich tam trafiających.

Według policji w Policyjnej Izbie Dziecka w Będzinie przebywało w 2011 r. jedynie 217 nieletnich. Zgodnie z wcześniejszymi planami nieletni z tej zlikwidowanej placówki mieliby trafiać do Katowic. MSW zasugerowało jednak pozostawienie izby w Będzinie. "Placówka ta jest oddalona od Policyjnej Izby Dziecka w Katowicach jedynie o 11 km. Jednak izba w Katowicach ma bardzo duże obłożenie w skali kraju - w 2011 r. przebywało tam 676 nieletnich" - wyjaśniła rzeczniczka MSW.

Policja planowała także likwidację izby dziecka w Zielonej Górze, gdzie w ciągu 2011 r. przebywał tylko jeden nieletni. MSW zaproponowało jednak jej utrzymanie, bowiem - zdaniem rzeczniczki - gdyby izba w Zielonej Górze została zlikwidowana, to w południowej części woj. lubuskiego nie byłoby tego rodzaju placówki.

Resort spraw wewnętrznych zalecił też, aby policja uwzględniła w proponowanych zmianach takie kwestie jak m.in.: umożliwienie w każdej placówce kontaktu nieletniego z psychologiem i pedagogiem (przez 8 godzin dziennie) czy w zależności od potrzeb - badań lekarskich. W placówkach powinna być również - zdaniem MSW - prowadzona działalność profilaktyczno-edukacyjna, a ich personel (zarówno policjanci, jak i pracownicy cywilni) powinien przechodzić szkolenia w tym zakresie.

Rzeczniczka dodała, że priorytetem nowej koncepcji funkcjonowania policyjnych izb dziecka w Polsce ma być skierowanie wszystkich oszczędności ze zniesionych placówek na poprawę warunków bytowych nieletnich w pozostałych placówkach.

Według Woźniak MSW konsultowało proponowane zmiany z rzecznikiem praw dziecka. "Nieletni przebywający w policyjnych izbach dziecka powinni mieć zagwarantowaną nie tylko dobrą opiekę, ale także zajęcia edukacyjne oraz możliwość kontaktu z psychologiem i pedagogiem" - podkreśliła rzeczniczka.

Obecnie w całej Polsce działa 29 policyjnych izb dziecka, które łącznie dysponują 543 miejscami dla nieletnich. Najwięcej placówek znajduje się w województwie śląskim - 4, dolnośląskim - 3 oraz mazowieckim - 3. Zgodnie ze wstępną koncepcją Komendy Głównej Policji liczba policyjnych izb dziecka miała zostać zmniejszona z 29 do 19.

Komenda Główna Policji wytypowała do likwidacji placówki w Legnicy, Zielonej Górze, Tarnowie, Radomiu, Płocku, Słupsku, Będzinie, Częstochowie, Elblągu i Ostrowie Wielkopolskim. Według policji placówki te nie są w dostatecznym stopniu wykorzystywane; są okresy, że stoją puste. Pomysł likwidacji izb skrytykowali samorządowcy i sędziowie. Według nich zamknięcie policyjnych izb dziecka i konieczność dowożenia nieletnich do sąsiednich miast spowoduje trudności w postępowaniu procesowym.

Do policyjnej izby dziecka trafiają osoby w wieku od 13 do 17 lat, co do których istnieje podejrzenie, że popełniły tzw. czyny karalne, a jednocześnie zachodzi obawa, że będą się ukrywały lub zacierały ślady albo gdy nie można ustalić tożsamości podejrzanego nieletniego. (PAP)

ilp/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)