Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA: Drożdż pełnomocnikiem ds. przygotowania administracji do Schengen

0
Podziel się:

Wiceminister SWiA Witold Drożdż został
powołany przez premiera na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw
przygotowania administracji państwowej do współpracy z Systemem
Informacyjnym Schengen i Systemem Informacji Wizowej -
poinformowało we wtorek MSWiA.

Wiceminister SWiA Witold Drożdż został powołany przez premiera na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw przygotowania administracji państwowej do współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen i Systemem Informacji Wizowej - poinformowało we wtorek MSWiA.

Drożdż został podsekretarzem w MSWiA 16 listopada. Jest absolwentem prawa i stosunków międzynarodowych; w latach 1997- 1999 był doradcą w MSWiA w sprawach zarządzania kryzysowego i nadzoru nad służbami mundurowymi podległymi resortowi.

Później zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego, był m.in. dyrektorem zarządzającym w Totalizatorze Sportowym, dyrektorem ds. korporacyjnych w firmie ubezpieczeniowej, a w latach 2003-2006 - dyrektorem Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. Był również przewodniczącym Rady Nadzorczej STOEN SA i Zespołu Elektrowni Ostrołęka SA.

Drożdż jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz członkiem-założycielem Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji oraz polskiego oddziału Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISMS.

8 i 15 listopada najpierw unijni ministrowie spraw wewnętrznych, a później europosłowie, podjęli decyzję o rozszerzeniu strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. Oznacza to zniesienie kontroli najpierw na przejściach granicznych, a później - do końca marca 2008 r. - na lotniskach (oczywiście dla pasażerów lecących do krajów strefy Schengen).

To, że na granicach z państwami Schengen nie będzie kontroli, nie oznacza, że formalnie przestanie ona istnieć. Granice będzie jednak można przekraczać niemal w dowolnym miejscu, a to ułatwienie m.in. dla turystów, którzy czasem nieświadomie wchodzą na teren unijnych sąsiadów.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z przejść granicznych zostaną przeniesieni na trasy międzynarodowe i dojazdowe do granicy. Pojawią się też tzw. grupy mobilne - zespoły patrolowo- interwencyjne, których zadaniem będzie sprawdzanie dokumentów, legalności pobytu cudzoziemców oraz zapobieganie przemytowi.

Na przejściach z Rosją, Ukrainą, Białorusią kontrole wjazdowe będą bardziej skrupulatne. By uszczelnić granicę już od kilku lat zwiększano tam liczbę strażników granicznych - obecnie jest ich blisko 10 tys. Mają tam też powstać nowe przejścia graniczne - cztery są planowane na granicy z Ukrainą.

Na początku września prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę dotyczącą Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) i Systemu Informacji Wizowej (VIS), która dała Polsce podstawy prawne do wejścia do układu z Schengen. Zgodnie z nią, dostęp do danych zgromadzonych w SIS i VIS ma umożliwić administracji Krajowy System Informatyczny (KSI).

Chodzi m.in. o informacje o osobach poszukiwanych, zaginionych, świadkach lub tych, którzy zostali wezwani do stawienia się przed sądami, a także o poszukiwanych pojazdach i przedmiotach. W KSI mają też znajdować się informacje o cudzoziemcach, którym z jakichś powodów odmówiono wjazdu do Polski. Ustawa określa też, jakie instytucje mają dostęp do powyższego systemu, a poprzez niego do SIS i VIS.

Układ z Schengen powstał w 1985 roku (modyfikowany w późniejszych latach). Znosi on kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument. Do strefy należały dotychczas prawie wszystkie z państw UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzące w skład Wspólnoty. Nowe kraje Unii (poza Cyprem, Bułgarią i Rumunią) mają stać się członkami strefy równocześnie. (PAP)

pru/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)