Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSWiA: na górnej Wiśle woda opada, w dolnej - poziom rośnie

0
Podziel się

Na górnych odcinkach Wisły i Odry woda stopniowo opada, a w dorzeczu
środkowej i dolnej Wisły poziom wody wzrasta. Na Odrze i Warcie nie ma lodu, dolna Wisła też jest
drożna - takie wyniki monitoringu sytuacji na rzekach przedstawiło w czwartek MSWiA.

bEhRAKKt

Na górnych odcinkach Wisły i Odry woda stopniowo opada, a w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły poziom wody wzrasta. Na Odrze i Warcie nie ma lodu, dolna Wisła też jest drożna - takie wyniki monitoringu sytuacji na rzekach przedstawiło w czwartek MSWiA.

Rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Woźniak podała, że pokrywa lodowa utrzymuje się na Nogacie oraz na Wiśle w rejonie zbiornika we Włocławku, na Bugu, a także lokalnie na Biebrzy. Według przytoczonej przez nią opinii IMiGW nie ma zagrożenia powodziowego, ale małe rzeki wciąż mogą powodować podtopienia.

Służby hydrologiczne podają, że na górnych odcinkach Wisły i Odry woda stopniowo opada, a w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły poziom wody wzrasta - taka tendencja ma się utrzymywać w najbliższych dniach. Prognozowane ochłodzenie zahamuje proces topnienia śniegu, dzięki czemu mniej wody będzie spływać do rzek. Spadek temperatury powietrza nie powinien spowodować ponownego tworzenia się lodu na rzekach.

bEhRAKKv

W czwartek na odcinku między Włocławkiem a Płockiem wciąż pracuje 7 lodołamaczy - 2 kruszą lód przy zaporze, aby kra mogła się przez nią przedostać. 5 lodołamaczy poszerza wyciętą wcześniej rynnę w pokrywie lodowej.

Jak podaje MSWiA, w miejscowości Czarnów nad Bugiem (woj. mazowieckie) zagrożonych podtopieniami jest około 10 gospodarstw. Lokalne służby kryzysowe stale monitorują sytuację. W Rakowie niedaleko Wyszogrodu nad Wisłą służby cały czas obserwują wały przeciwpowodziowe na wypadek gdyby woda zaczęła przesiąkać.

W czwartek po południu saperzy z Orzysza mają wysadzać zator lodowy na Łynie w miejscowości Sępopol (woj. warmińsko-mazurskie). Potem mają działać na rzece Guber.

W środę w związku z poprawą hydrologiczno-meteorologiczną odwołano stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy Szczucin (woj. małopolskie). Odwołany został też alarm przeciwpowodziowy dla miasta Brzeg i pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta Głogówek (woj. opolskie). Zniesiono również alarmy powodziowe dla gminy Gawłuszowice oraz dla gminy Laszki (woj. podkarpackie).

bEhRAKKB

Według MSWiA na osiedlu Borowiczki pod Płockiem (woj. mazowieckie) sytuacja się unormowała, a poziom wody znacznie się obniżył po środowym rozbiciu zatoru lodowego przez lodołamacze. Strażacy wypompowali wodę z zalanej ulicy oraz mieszkań.

Jak informuje IMiGW, w czwartek stan wody w dorzeczu Wisły jest głównie w strefie wysokiej. Stan średni zanotowano na prawobrzeżnych dopływach górnej Wisły i na Brdzie. Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni odnotowano na większości lewobrzeżnych dopływów górnej i środkowej Odry i na Noteci.

W rzekach Przymorza woda jest przeważnie w strefie wysokiej. Stan średni występuje na Słupi i Gołdapi.

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach temperatury w nocy wyniosą od minus 3 st. C na Pomorzu do minus 8 stopni na wschodzie, a na początku przyszłego tygodnia - od minus 7 i minus 5 stopni na południowym zachodzie do minus 13 i minus 10 stopni na północnym wschodzie. W dzień temperatura kształtować się będzie na poziomie od 0 i plus 1 st. na Dolnym Śląsku do minus 5 i minus 3 na Suwalszczyźnie.(PAP)

bEhRAKKC

wkt/ bno/ mow/

bEhRAKKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)