Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA: tajne akta ws. Olewnika udostępnione prokuraturze

0
Podziel się:

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller wydał zgodę na
udostępnienie gdańskim śledczym tajnych akt operacyjnych policji w Radomiu ws. uprowadzenia i
zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller wydał zgodę na udostępnienie gdańskim śledczym tajnych akt operacyjnych policji w Radomiu ws. uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak, materiały zostały już przekazane gdańskiej Prokuraturze Apelacyjnej.

Rzecznik prasowy prokuratury Krzysztof Trynka potwierdził PAP, że akta dotarły już do prokuratury. "Są w kancelarii tajnej. Trochę czasu upłynie zanim trafią do prokuratorów, bo dokumenty trzeba wprowadzić do ewidencji i wykonać inne czynności formalne" - dodał.

Chodzi o odkryte niedawno około 60 tomów akt, które dokumentują techniki operacyjne realizowane przez Wydział Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej w Radomiu w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Olewnika. Ponieważ w większości są niejawne, tajne konieczna była zgoda szefa MSWiA na ich wykorzystanie w postępowaniu karnym. Miller już pod koniec czerwca zapowiadał, że wyda taką zgodę.

Wiceszef gdańskiej prokuratury Zbigniew Niemczyk mówił w czerwcu, że po zapoznaniu się z aktami śledczy podejmą czynności procesowe. "Być może będą to przesłuchania określonych osób, określone czynności analityczne. Być może będą wnioski o zniesienie klauzul tajności. To jest uzależnione od analizy dokonanej przez prokuratorów" - wyjaśniał.

Dwa śledztwa, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach w tej sprawie, wszczęto w 2007 r. w olsztyńskiej prokuraturze okręgowej. W maju 2008 r. postępowania zostały przeniesione do Gdańska, gdzie prowadzi je Prokuratura Apelacyjna.

Sprawę wyjaśnia także sejmowa komisja śledcza.

Proces w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika toczył się od października 2007 do marca 2008 r. Na ławie oskarżonych znalazło się w sumie 11 osób. Sąd Okręgowy w Płocku skazał wtedy dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika - na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwo.

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w październiku 2001 roku. Po porwaniu sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z rodziną Olewnika, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro okupu, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. po ekshumacji na cmentarzu w Płocku i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość Krzysztofa Olewnika. (PAP)

pru/ aks/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)