Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: porozumienie na Ukrainie, nowa konstytucja, rząd zaufania narodowego

0
Podziel się:

Powrót do konstytucji z 2004 r., utworzenie rządu zaufania narodowego oraz
rozpoczęcie prac nad nową konstytucją zakłada porozumienie podpisane przez prezydenta Ukrainy
Wiktora Janukowycza i liderów opozycji - poinformował w piątek rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Powrót do konstytucji z 2004 r., utworzenie rządu zaufania narodowego oraz rozpoczęcie prac nad nową konstytucją zakłada porozumienie podpisane przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i liderów opozycji - poinformował w piątek rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

W dokumencie "Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie" władze zobowiązały się, że nie wprowadzą stanu wyjątkowego, zaś obie strony deklarują powstrzymanie się od przemocy i konfrontacji - informuje w komunikacie rzecznik polskiego MSZ. W dokumencie jest także mowa o przedsięwzięciu wysiłków na rzecz zwolnienia okupowanych budynków i ulic oraz rozbrojenia osób posiadających broń.

Podpisane porozumienie zakłada scenariusz i kalendarz kroków politycznych na rzecz rozwiązania obecnego konfliktu: powrót do konstytucji z 2004 r. jako rozwiązania tymczasowego, utworzenie rządu zaufania narodowego, rozpoczęcie prac nad nową konstytucją, równoważącą uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, która ma zostać przyjęta najpóźniej do września. Po przyjęciu nowej konstytucji, ale nie później niż do końca roku, ma dojść do nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Kolejne elementy porozumienia to śledztwa w sprawie niedawnych aktów przemocy monitorowane przez władze, opozycję i Radę Europy.

Dokument został podpisany przez prezydenta Wiktora Janukowycza, trzech liderów opozycji: Arsenija Jaceniuka, Wołodymyra Kłyczki i Ołeha Tiahnyboka oraz, jako świadków, ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego: Radosława Sikorskiego, Laurenta Fabiusa i Franka Waltera Steinmeiera. Wcześniej został parafowany przez specjalnego wysłannika Rosji Władimira Łukina.

Jak napisano w komunikacie polskiego MSZ, ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec oraz specjalny przedstawiciel Federacji Rosyjskiej wezwali do natychmiastowego zaprzestania przemocy i konfrontacji.

Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego wzięli udział w misji mediacyjnej w Kijowie, zorganizowanej w porozumieniu z wysoką przedstawiciel UE ds. spraw zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton. Jak podaje MSZ, przez ponad dwa dni doszło do serii spotkań z prezydentem Ukrainy, przedstawicielami ukraińskich władz, trzema liderami opozycji oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Ostatnia sesja negocjacyjna w nocy z czwartku na piątek, trwająca ok. 10 godzin, odbyła się w obecności specjalnego wysłannika Federacji Rosyjskiej Władimira Łukina - zaznaczono w komunikacie. (PAP)

kno/ eaw/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)