Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSZ Rosji: zewnętrzny audyt rosyjsko-ukraińskich umów gazowych niepotrzebny

0
Podziel się

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło w czwartek, że żaden
zewnętrzny audyt rosyjsko-ukraińskich umów gazowych nie jest potrzebny. Przeprowadzenie takiego
audytu zaproponował w środę szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

bEhODKzp

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło w czwartek, że żaden zewnętrzny audyt rosyjsko-ukraińskich umów gazowych nie jest potrzebny. Przeprowadzenie takiego audytu zaproponował w środę szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Według Sikorskiego, w audyt umów gazowych między Ukrainą a Rosją mogłaby zaangażować się Komisja Europejska. Minister przypominał, Unia Europejska brała udział w doradzaniu obu krajom przy zawieraniu tych umów.

"Wszelkie próby kwestionowania wspomnianych rosyjsko-ukraińskich umów są prawnie nieuzasadnione. Wyjątkowo jasne ramy prawne tego problemu nie wymagają żadnego +zewnętrznego audytu+. Powinni to zrozumieć wszyscy, którzy są zainteresowani zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Europy" - oznajmiło MSZ Federacji Rosyjskiej.

bEhODKzr

W zeszłym tygodniu premier Ukrainy Mykoła Azarow ostrzegł, że Kijów może zażądać w sądach zmiany obowiązujących kontraktów gazowych z Rosją, które uważa za niekorzystne. Później ukraiński premier poinformował, że jego rząd planuje restrukturyzację Naftohazu, wskutek której ta państwowa spółka paliwowa, będąca partnerem rosyjskiego Gazpromu, przestanie istnieć.

Kreml odpowiedział, że restrukturyzacja Naftohazu nie zwolni strony ukraińskiej z obowiązku dotrzymania kontraktów z Gazpromem i umów międzyrządowych z Rosją.(PAP)

mal/ kar/

bEhODKzS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)