Notowania

wiadomości
29.01.2014 19:21

MSZ: Sikorski rozmawiał z Ashton o sytuacji na Ukrainie

Ocenie sytuacji na Ukrainie i możliwym scenariuszom wyjścia z kryzysu poświęcona była środowa rozmowa telefoniczna szefa MSZ Radosława Sikorskiego z wysoką przedstawiciel UE ds. zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ocenie sytuacji na Ukrainie i możliwym scenariuszom wyjścia z kryzysu poświęcona była środowa rozmowa telefoniczna szefa MSZ Radosława Sikorskiego z wysoką przedstawiciel UE ds. zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton. *

O rozmowie Sikorskiego z Ashton poinformował PAP w środę wieczorem rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Do rozmowy doszło po zakończeniu spotkania wysokiej przedstawiciel z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w Kijowie. W spotkaniu wziął też udział przedstawiciel UE na Ukrainie Jan Tombiński.

Rzecznik MSZ podał, że Catherine Ashton poinformowała Sikorskiego o przebiegu spotkania z prezydentem Ukrainy. "Podzieliła się obawami, że mimo rozpoczętego dialogu między władzą a opozycją sytuacja na Ukrainie jest wciąż napięta i może rozwijać się według różnych scenariuszy, także negatywnych" - zaznaczył Wojciechowski.

Sikorski z kolei przedstawił działania polskich władz w sprawie Ukrainy, w tym przesłanie rozpoczętej w środę wizyty premiera Donalda Tuska w kilku krajach Unii Europejskiej, w czasie której kwestia ukraińska będzie jednym z głównych tematów.

Rzecznik MSZ poinformował, że podjęto także kwestię zaangażowania w sprawę poszukiwania rozwiązania konfliktu na Ukrainie instytucji międzynarodowych np. Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej.

"Wysoka przedstawiciel podziękowała Radosławowi Sikorskiemu za dotychczasowe zaangażowanie w kwestię rozwiązania konfliktu na Ukrainie i zapewniła o dalszej koordynacji działań w tej sprawie" - podkreślił Wojciechowski.

Ukraińskie media informowały, że obecna na Ukrainie od wtorku Ashton ma się też spotkać z przedstawicielami opozycji.

Ukraiński parlament pracował w środę nad projektami ustaw o amnestii i uchwałą o utworzeniu komisji konstytucyjnej. Opozycja domaga się, by amnestia dla uczestników protestów przeciwko władzom nie była obłożona żadnymi warunkami. (PAP)

eaw/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz