Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Msza św. za zmarłych w warszawskiej archikatedrze

0
Podziel się:

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się we wtorek
wieczorem msza św. za zmarłych, której przewodniczy metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Po niej
odbędzie się procesja i modlitwa w podziemiach kościoła, gdzie spoczywają m.in. dwaj prezydenci II
RP.

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się we wtorek wieczorem msza św. za zmarłych, której przewodniczy metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Po niej odbędzie się procesja i modlitwa w podziemiach kościoła, gdzie spoczywają m.in. dwaj prezydenci II RP.

Proboszcz warszawskiej archikatedry ks. kanonik Bogdan Bartołd przypomniał w rozmowie z PAP, że tradycja modlitwy przy sarkofagach znajdujących się w podziemiach była kultywowana za czasów Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który także spoczął w tej świątyni.

W kryptach katedry znajdują się grobowce m.in. ostatnich książąt mazowieckich, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, prezydentów II Rzeczypospolitej - Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, a także Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Sienkiewicza.

Za czasów kard. Stefana Wyszyńskiego wierni mogli podchodzić tylko do niektórych krypt. Obecnie ponad połowa jest już udostępniona, resztę będzie można odwiedzać po zakończeniu remontu.

Jak zapowiedział proboszcz archikatedry, kardynał nominat Nycz będzie się modlił przy sarkofagach prezydentów i ostatniego króla przedrozbiorowej Polski, zapali też znicz przy sarkofagu Sienkiewicza.

Bardzo wzruszającym momentem - zaznaczył ks. Bartołd - będzie modlitwa abpa Nycza w intencji jego poprzedników - arcybiskupów warszawskich, których krypty również znajdują się w archikatedrze.

Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych - zwłaszcza za dusze odbywające w czyśćcu pokutę. Tego dnia modlitwy kierowane są w intencji ich zbawienia.

Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku; na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563) ogłoszono z kolei dekret, że duszom w nim przebywającym można pomagać, "zanosząc prośby przed tron Boży".

Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Dzień ten miał być przeciwwagą dla pogańskich obrządków czczących zmarłych.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była już znana w całym kraju. (PAP)

skz/ ral/ mca/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)