Notowania

warszawa
16.04.2010 11:28

Msza święta w intencji dowódcy Garnizonu Warszawa

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji dowódcy Garnizonu Warszawa gen. Kazimierza Gilarskiego oraz innych ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji dowódcy Garnizonu Warszawa gen. Kazimierza Gilarskiego oraz innych ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

W mszy uczestniczyła rodzina generała, wyżsi dowódcy wojskowi, dowództwo Garnizonu Warszawa, żołnierze oraz setki warszawiaków. W pobliżu ołtarza ustawiono przepasany czarną wstęgą portret generała.

"Jestem świadkiem mnogości dobrych czynów, jakie w swoim życiu zdziałał dowódca Garnizonu Warszawa" - mówił w homilii proboszcz Katedry Polowej ks. prał. Robert Mokrzycki.

Jak powiedział, gen. Gilarski "był zawsze dobrym gospodarzem naszego garnizonowego domu". "Panie Generale, przed obliczem Boga dziękujemy ci za otwarte drzwi twego gabinetu, otwarte bramy dowodzonych przez ciebie jednostek, a przede wszystkim dziękujemy za twoje zawsze otwarte i przychylne serce" - powiedział ks. Mokrzycki.

Przypomniał, że z grona generałów, to gen. Gilarski najczęściej uczestniczył w modlitewnych spotkaniach w Katedrze Polowej. "W święto dowództwa Garnizonu Warszawa tradycyjnie zbieraliśmy się ze swym dowódcą na wspólnej modlitwie. Podobnie jest i dziś. Razem ze swoim dowódcą gen. Gilarskim przyszliśmy na mszę świętą. (...) Bóg mówi, że nasze życie zmienia się, ale się nie kończy, więc życie naszego dowódcy zmieniło się, ale się nie skończyło" - mówił ks. Mokrzycki.

Modlitwę w intencji ofiar sobotniej katastrofy odmówili również duchowni ewangeliccy.

Mieszkańcy stolicy modlą się także przed ustawionymi w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej trumnami biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza ks. Jana Osińskiego, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu.

Generał Gilarski urodził się w maju 1955 r. w Rudołowicach (woj. podkarpackie). Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. T. Kościuszki we Wrocławiu. Ukończył też studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a następnie Podyplomowe Studium Pedagogiki w Akademii Obrony Narodowej.

Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1978 roku w Komendzie Garnizonu m. st. Warszawy. W dniu 11 listopada 2006 roku otrzymał nominację na stopień generała brygady oraz wyznaczony został na stanowisko dowódcy Garnizonu Warszawa. Odznaczony był m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.(PAP)

mja/ malk/ jbr/

Tagi: warszawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz