Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Msza w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej - w Ossowie k. Wołomina

0
Podziel się:

Celebrowana przez abp. Henryka Hosera msza na cmentarzu wojennym w Ossowie
k. Wołomina, gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli w 1920 r. w obronie stolicy, zainaugurowała
czwartkowe obchody 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie k. Wołomina.

Celebrowana przez abp. Henryka Hosera msza na cmentarzu wojennym w Ossowie k. Wołomina, gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli w 1920 r. w obronie stolicy, zainaugurowała czwartkowe obchody 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie k. Wołomina.

W nabożeństwie przy położonej na cmentarzu Kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, generalicja, kombatanci i młodzież szkolna. Licznie uczestniczyli także mieszkańcy powiatu wołomińskiego; wielu z nich przyszło na cmentarz Polaków poległych w 1920 r. z biało-czerwonymi flagami.

Ordynariusz warszawsko-praski abp Hoser mówił, że wydarzenia, które miały miejsce pod Warszawą w 1920 r., "wielka wiktoria warszawska", niosą wielkie przesłanie dla teraźniejszości i przyszłości. Jak dodał, Bitwa Warszawska miała bardzo daleko idące konsekwencje, a mimo to jest wciąż zbyt mało znana i rozpowszechniona w opinii międzynarodowej.

"Bitwa Warszawska jest naszym wspólnym dobrem, wspólnym wspomnieniem i inspiracją do tego, jak być Polakiem, patriotą, jak kochać swój kraj aż do oddania swego życia za jego wolność. Ten etos zawsze nam towarzyszył poprzez wszystkie wieki" - tłumaczył abp Hoser.

Towarzyszący mu metropolita łódzki abp senior Władysław Ziółek mówił, że heroiczna obrona Warszawy 93 lata temu powinna być drogowskazem dla współczesnych polskich patriotów. "Kiedy patrzymy na bohaterów tamtych dni, nie sposób zapytać, co nasze pokolenie, po wyzwoleniu się z rąk komunistów, zostawi w testamencie tym, którzy przyjdą po nas?" - pytał metropolita.

"W 1920 r. obrona ojczyzny była także obroną wiary" - przypomniał i dodał, że dziś powinno być podobnie; obrona ojczyzny - wyjaśnił - powinna być także obroną człowieka, od jego poczęcia aż po śmierć. "Kto broni Boga, ten broni człowieka" - podkreślił abp Ziółek.

Dodał, że duch poświęcenia i ofiarności, dzięki któremu w 1920 r. Polacy zatrzymali bolszewików pod stolicą, zrodził się z modlitwy. Przypomniał słowa ks. Ignacego Skorupki, który bohatersko poległ w walkach pod Ossowem 14 sierpnia 1920 r. "Ja chcę być sługą bożym, na czasy niedowiarstwa chcę mieć wiarę głęboką i gorącą, na czasy rozwiązłości i rozpasania chcę być czystym i niewinnym w myśli, mowie i uczynku. Dla ludzi żyć, by trafić do Boga" - modlił się ks. Skorupka.

Na cmentarzu wojennym w Ossowie, gdzie odprawiono mszę, spoczywa 75 zidentyfikowanych polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej; znajduje się na nim także wiele bezimiennych mogił obrońców stolicy w 1920 r.

Czwartkowe nabożeństwo poprzedziła modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Skorupki, a także złożenie wieńców pod jego pomnikiem, znajdującym się przy miejscowej szkole.

Uroczystości rocznicowe w Ossowie rozpoczęły się już w środę - m.in. odsłonięto wówczas tablicę poświęconą Węgrom, którzy w 1920 r. wsparli walczących z bolszewikami Polaków.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem "Cudu nad Wisłą". Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. (PAP)

wmk/ mjm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)