Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MTK: Kongijski watażka Katanga współwinny zbrojni wojennych w DRK

0
Podziel się

Międzynarodowy Trybunał Karny w piątek uznał kongijskiego watażkę
Germaina Katangę za współwinnego zbrodni wojennych popełnionych podczas ataku na wieś na wschodzie
Demokratycznej Republiki Konga w 2003 r., choć oczyścił go z innych zarzutów.

bEiuFejV

Międzynarodowy Trybunał Karny w piątek uznał kongijskiego watażkę Germaina Katangę za współwinnego zbrodni wojennych popełnionych podczas ataku na wieś na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga w 2003 r., choć oczyścił go z innych zarzutów.

Zdaniem trybunału Katanga znacząco przyczynił się do napaści na wioskę Bogoro, leżącą w zasobnym w diamenty regionie Ituri, głównie przez dostarczenie broni napastnikom.

Prokuratorzy twierdzą, że w lutym 2003 roku w Bogoro rebelianci w kilka godzin zabili maczetami i zgwałcili co najmniej 200 cywilów.

bEiuFejX

"Czas ataku oraz zastosowane metody, m.in. otoczenie wioski, gdy jej mieszkańcy spali, użycie maczet do ich zabicia (...), skłoniły sąd do uznania, że rebelianci celowo zaatakowali ludność cywilną" - powiedział sędzia Bruno Cotte.

Jak dodał, napastnicy strzelali do mieszkańców usiłujących skryć się w buszu. Podkreślił, że "bez dostarczonej broni dowódcy (rebeliantów) nie byliby w stanie przeprowadzić ataku z równą skutecznością".

Katanga został uznany za winnego m.in. zabójstwa i plądrowania. Oczyszczono go za to z zarzutów gwałtu, uprawiania niewolnictwa seksualnego i wykorzystywania dzieci jako żołnierzy.

To zaledwie drugi wyrok skazujący w 12-letniej historii MTK. Inny przywódca kongijskich rebeliantów Mathieu Ngudjolo został uniewinniony w grudniu 2012 roku.

bEiuFekd

Votum separatum wobec piątkowego wyroku zgłosiła członkini trzyosobowego panelu sędziowskiego. Sędzia Christine van den Wijngaerdt powiedziała, że w trakcie procesu zmieniono naturę zarzutów wobec Katangi, przez co uniemożliwiono mu skuteczną obronę.

Wymiar kary zostanie ogłoszony na osobnej rozprawie, której termin nie został jeszcze ogłoszony. (PAP)

akl/ ro/

15934467 15934035

bEiuFeky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)