Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzealnicy dyskutowali o kierunkach muzealnej edukacji

0
Podziel się:

Dogodne godziny zwiedzania, bardziej dynamicznie przygotowywane zajęcia
edukacyjne, np. z biologii, czy oferta rodzinna - to, zdaniem muzealników, pomysły na większe
zainteresowanie ofertą muzeów.

Dogodne godziny zwiedzania, bardziej dynamicznie przygotowywane zajęcia edukacyjne, np. z biologii, czy oferta rodzinna - to, zdaniem muzealników, pomysły na większe zainteresowanie ofertą muzeów.

"Muzea jawią się jako ośrodki, miejsca, gdzie można uczyć i dawać pewnego rodzaju rozrywkę" - uważa Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Według jego informacji, rocznie muzea w Polsce zwiedza ponad 20 mln osób i to dla nich trzeba przygotować ofertę edukacyjną.

W Bielsku Podlaskim (Podlaskie) pod hasłem "Mama i Marysia idą do muzeum", muzealnicy z kraju i zagranicy dyskutowali o kierunkach edukacji muzealnej, które mają zachęcić do zwiedzania nie tylko dzieci, ale również zaktywizować dorosłych.

Pomysły, to np. dogodniejsze godziny otwarcia placówek, pod kątem osób aktywnych zawodowo, ekspozycje edukujące nie tylko dzieci ale i dorosłych, dobrze przygotowane witryny internetowe, dzięki którym można obejrzeć ekspozycje, na które nie można się wybrać, ale i przygotować się do pójścia na wystawę.

Nową formą wykorzystywaną w wielu muzeach są zajęcia łączące różne dziedziny edukacji. Np.pracownia edukacji muzealnej z Zamku Królewskiego w Warszawie pokazała w czasie konferencji, jak w ciekawy sposób można odczytywać wątki przyrodnicze w dziełach sztuki.

Podczas konferencji dyskutowano również o przystosowaniu muzeów dla osób niepełnosprawnych: przygotowaniu architektonicznym, czyli budowie podjazdów, toalet, czy przygotowaniu samych ekspozycji.

Muzeum Podlaskie pracuje obecnie nad wprowadzeniem audiodeskrypcji, która za pomocą dodatkowych opisów słownych, umożliwia odbieranie treści wizualnych osobom niewidzącym. "Myślę, że będziemy jednym z niewielu miast w Polsce, które wprowadzi na taką skalę audiodeskrypcję" - uważa Lechowski.

swi/ rof/ drag/

edukacja
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)