Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Auschwitz: stała wystawa o zagładzie Żydów na początku 2013 r.

0
Podziel się:

Nowa stała ekspozycja poświęcona zagładzie Żydów zostanie otwarta w
Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau na początku przyszłego roku - poinformował dyrektor placówki
Piotr M.A. Cywiński. Wystawa powstaje w bloku nr 27 byłego niemieckiego obozu Auschwitz I.

Nowa stała ekspozycja poświęcona zagładzie Żydów zostanie otwarta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau na początku przyszłego roku - poinformował dyrektor placówki Piotr M.A. Cywiński. Wystawa powstaje w bloku nr 27 byłego niemieckiego obozu Auschwitz I.

Intensywne prace przy tworzeniu wystawy trwają od ubiegłego roku. Dotychczasowa ekspozycja została zdemontowana. W budynku wymienione zostały m.in. okna oraz zakonserwowano wnętrza.

Dotychczasowa ekspozycja "Męczeństwo i walka Żydów w Europie w latach 1933-1945" została przygotowana w 1967 roku, ale ze względu na narastającą wówczas antysemicką politykę komunistycznych władz, jej otwarcie dla publiczności było możliwe dopiero w roku 1978. Stało się to w 35. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jej forma była już jednak mocno przestarzała.

W 2006 roku Międzynarodowa Rada Oświęcimska zgodziła się, by jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem zajął się uaktualnieniem ekspozycji. Specjalną uchwałę w tej sprawie podjął także izraelski parlament. W styczniu 2010 roku szefowie Muzeum Auschwitz - Piotr M.A. Cywiński, a także Yad Vashem - Avner Shalev, podpisali list intencyjny sprawie realizacji nowej wystawy.

Muzeum Auschwitz i Yad Vashem współpracują od wielu lat. Głównym elementem współpracy są seminaria dla przewodników, edukatorów i nauczycieli. Dotyczą nie tylko historii zagłady czy obozów koncentracyjnych, ale także współczesnej kultury obu krajów oraz wzajemnych relacji. Pierwsze seminarium odbyło się w Jerozolimie 1993 roku. Od tamtej pory odbywają się one co roku i obejmują również pracowników innych muzeów martyrologii w Polsce, a także, od niedawna, księży katolickich. W Polsce z kolei odbywają się seminaria dla uczestników z Izraela.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są m.in. wystawy: belgijska, francuska, polska, rosyjska, węgierska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)