Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Ermitażu i polskie placówki kulturalne będą współpracować

0
Podziel się:

Porozumienie o współpracy Państwowego Muzeum Ermitażu, Zamku Królewskiego w
Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie i Instytutu Adama Mickiewicza podpisano w czwartek w Sankt
Petersburgu w obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Porozumienie o współpracy Państwowego Muzeum Ermitażu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie i Instytutu Adama Mickiewicza podpisano w czwartek w Sankt Petersburgu w obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Minister przebywał z wizytą w Rosji od 21 lutego.

Ostatniego dnia wizyty - w czwartek w Sankt Petersburgu - minister zwiedził kościół Św. Katarzyny i kryptę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zapoznał się też z pracami polskich konserwatorów. Zawarto też porozumienie o współpracy pomiędzy Państwowym Muzeum Ermitażu a Zamkiem Królewskim, Muzeum Łazienki Królewskie i Instytutem Adama Mickiewicza.

Dokument, w obecności Bogdana Zdrojewskiego, podpisali dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz oraz dyrektor Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu prof. Michaił Piotrowski. Umowa ma umożliwić realizację wspólnych projektów dotyczących badań, staży i wyjazdów studyjnych, organizacji i udziału w seminariach, konferencjach, wystawach, publikacji wydawnictw.

Współpraca ma obejmować przede wszystkim naukowe badanie rezydencji Romanowów w Polsce, kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz materiałów związanych z wielkim księciem Konstantym Pawłowiczem i Polską.

W środę Zdrojewski spotkał się w Moskwie z szefem resortu kultury Rosji Aleksandrem Awdiejewem. Jak informuje resort kultury na swojej stronie, podczas rozmowy z ministrem Awdiejewem, Bogdan Zdrojewski podjął temat restytucji polskich dóbr narodowych, nie uzyskał jednak żadnej odpowiedzi.

W 2004 r. strona polska złożyła Federacji Rosyjskiej - za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych - 10 wniosków rewindykacyjnych dotyczących obiektów, odnalezionych na rosyjskiej stronie internetowej. Osiem wniosków dotyczyło dzieł pochodzących z Gdańska, a pozostałe dwa - obrazów z Głogowa i Łodzi.

Dzieła, o które chodzi to obrazy: "Pejzaż leśny" (Jan Breughel Starszy, XVII w.) z Muzeum Miejskiego w Gdańsku, "Madonna z Dzieciątkiem zw. Głogowską" (Łukasz Cranach Starszy, 1518 r.) z kolegiaty w Głogowie, "Ucieczka do Egiptu" (Corneliusz van Poelenburg, XVII w.) z Muzeum Miejskiego w Gdańsku, "Spłoszone konie" (Franz Pfuhle, I poł. XX w.) z Muzeum Miejskiego w Gdańsku, "Ptasie podwórko" (Daniel Schultz, po 1660 r.) z Muzeum Miejskiego w Gdańsku, "Van Dyck maluje króla Karola I" (Herman Frederik Carl Ten Kate, XIX w.) z Muzeum Miejskiego w Gdańsku, "Krowa na tle krajobrazu" (Adraen van de Velde, XVII w.) z Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów w Łodzi, "Łuk Hadriana" (Johann Carl Schultz, XVIII w.) z Muzeum Miejskiego w Gdańsku.

Polska upomina się też o rysunek Sąd Ostateczny - szkic (Anton Moeller, ok. 1594 r.) z Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Zbiory Jacoba Kabruna) oraz Dyptyk Winterfeldów (Niderlandzki malarz, ok. 1480-1490) z Muzeum Miejskiego w Gdańsku. (PAP)

agz/ ls/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)