Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzyka dawna na festiwalu we Wrocławiu

0
Podziel się:

Pięć koncertów z udziałem czeskich i polskich muzyków znalazło się w
programie XIX Międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną, który 17 maja rozpocznie się we
Wrocławiu.

Pięć koncertów z udziałem czeskich i polskich muzyków znalazło się w programie XIX Międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną, który 17 maja rozpocznie się we Wrocławiu.

Ideą organizowanego corocznie od 1992 r. festiwalu jest promocja muzyki dawnej - od średniowiecza do baroku. W trakcie koncertów utwory są wykonywane według oryginalnych tabulatur i partytur na oryginałach bądź kopiach instrumentów pochodzących z epoki.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kieres, tegoroczna edycja imprezy jest nieco krótsza i skromniejsza, jeżeli chodzi o liczbę artystów biorących w niej udział. "Postaraliśmy się za to utrzymać różnorodność i poziom prezentowanego programu" - powiedział Kieres.

Festiwal rozpocznie się koncertem "Codex Specialnik" wrocławskiego zespołu Ars Cantus. "+Codex Specialnik+ to obszerny zbiór średniowiecznej literatury instrumentalno-wokalnej związanej m.in. z Dolnym Śląskiem" - mówił Kieres. Dodał, że na koncercie będzie można posłuchać m.in. utworów do tej pory niepublikowanych.

W kolejnych dniach festiwalu melomani będą mieli okazję poznać m.in. pieśni związane z Bitwą pod Grunwaldem. Interesująco zapowiada się również koncert z okazji 300-lecia wrocławskiego kościoła pw. św. Antoniego. Wystąpi na nim zespół Collegio di Musica Sacra, a będą mu towarzyszyć: Chór Filharmonii Wrocławskiej, Chór Chłopięcy Filharmonii Wrocławskiej oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. W trackie tego koncertu będzie można wysłuchać utworów Dietericha Buxtehude oraz Georga Friedricha Haendela.

Festiwal zakończy się 21 maja koncertem czeskiego zespołu Flagrans. Goście zza południowej granicy wykonają pieśni z okresu gotyku.

Wszystkie koncerty będą odbywać się we wnętrzach z epoki, m.in. kościołach i wrocławskim Ratuszu.(PAP)

pdo/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)