Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: rozporządzenie ws. recept zwiększa przejrzystość

0
Podziel się:

Istotą projektu rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, nad którym
pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia, jest zwiększenie przejrzystości i ułatwienie stosowania
prawa. Zdecydowanie podkreślamy, że projekt ten nie jest wymierzony przeciwko prawom pacjenta -
głosi komunikat resortu przesłany w czwartek PAP.

Istotą projektu rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia, jest zwiększenie przejrzystości i ułatwienie stosowania prawa. Zdecydowanie podkreślamy, że projekt ten nie jest wymierzony przeciwko prawom pacjenta - głosi komunikat resortu przesłany w czwartek PAP.

Według przedstawicieli Śląskiej Izby Aptekarskiej (ŚIA), nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich oznacza łamanie praw pacjenta. "Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to pacjent będzie ponosił konsekwencje finansowe niedbałego wystawiania recept przez lekarzy" - ostrzegają aptekarze, którzy w środę przesłali PAP swoje stanowisko.

"Apteka będzie mogła realizować niedbale wystawione recepty tylko za 100-procentową odpłatnością, odbierając jednocześnie pacjentom prawo do leków refundowanych. Np. każda nieczytelna recepta, czyli taka, której także pacjent nie będzie potrafił przeczytać, powinna zostać zrealizowana przez aptekę bez przysługującej pacjentowi zniżki, a odpłatność za lek wyniesie np. 120 zł, zamiast 3,2 zł" - podkreśla prezes Rady ŚIA Stanisław Piechula.

Z kolei MZ zaznacza, że projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji społecznych, jako propozycja wprowadzenia pewnych rozwiązań, a nie obowiązujące już prawo. "Uprawnienie pacjenta do zaopatrzenia w leki refundowane jest niezbywalnym prawem ustawowym i nie może być w żadnym razie odebrane aktem niższej rangi, jakim jest rozporządzenie. Realizacja prawa do leku refundowanego wymaga jednak spełnienia szeregu warunków, a jednym z nich jest poprawnie wystawiona recepta lekarska" - oświadcza resort zdrowia.

"Projekt wcale nie wskazuje pacjenta jako osoby odpowiedzialnej za prawidłowe wystawienie recepty lekarskiej. Osobą uprawnioną do wystawienia recepty jest lekarz i tylko lekarz może naprawić swój błąd, a sposób jego naprawy nie jest przedmiotem regulacji niniejszego projektu - wyjaśnia resort.

Warunek poprawności formalnej recepty jest niezwykle istotny z punktu widzenia przepływów finansowych pomiędzy płatnikiem publicznym a apteką" - dodaje ministerstwo.

MZ podkreśla, że recepta jest dokumentem finansowym, który podlega kontroli. Tym samym nie może zawierać błędów. "Retoryka wypowiedzi pana Stanisława Piechuli pozostawia wiele do życzenia zarówno pod względem formy, jak i zawartych w niej treści. Pan Piechula bezpodstawnie zarzuca złą wolę ministrowi. Tymczasem to jego działania, mające charakter manipulacji, prowadzą do łamania powszechnie przyjętych zasad w relacjach pomiędzy administracją rządową a Samorządem Aptekarskim. Próbę włączenia do protestu pacjentów, podjętą przez Pana Piechulę, oceniamy jako wysoce niewłaściwą" - czytamy w oświadczeniu.

Protest przeciwko rozporządzeniu śląskie apteki mają rozpocząć w piątek. Pojawią się w nich materiały informacyjne. Wszyscy chętni pacjenci będą mogli wypełniać "recepty", które zostaną później przesłane minister zdrowia Ewie Kopacz. Znajdą się na nich "zlecenia": zagwarantować pacjentom ustawowe prawo do otrzymania leku refundowanego i nie obciążać pacjentów finansową odpowiedzialnością za niedbale wystawiane recepty.(PAP)

pro/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)