Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na AGH powołano Centrum Badań Nawarstwień Historycznych

0
Podziel się:

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powołano Centrum Badań Nawarstwień
Historycznych, które ma rozwijać dotychczasową współpracę z archeologami i historykami, pomagając
im w rozwiązywaniu zagadek przeszłości.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powołano Centrum Badań Nawarstwień Historycznych, które ma rozwijać dotychczasową współpracę z archeologami i historykami, pomagając im w rozwiązywaniu zagadek przeszłości.

O powstaniu Centrum poinformowano podczas odbywającego się w Krakowie 3. Forum Naukowego "Nawarstwienia historyczne miast Europy Środkowej".

"Od wielu lat nasi specjaliści współpracując z muzealnikami i grupami archeologów badają znaleziska - próbują odtworzyć dawne technologie i sposób wykonania przedmiotów. Obecnie nasze laboratoria dysponują znakomitym sprzętem. Możemy prześwietlić wyrób, zbadać jego skład chemiczny, zobaczyć strukturę i przeprowadzić szereg innych badań. To nasza oferta dla specjalistów, którzy znają z kolei historię" - powiedział PAP dziekan Wydziału Odlewnictwa AGH prof. Józef Szczepan Suchy.

Centrum ma uporządkować dotychczasowe działania i sprawić, że lepiej wykorzystany będzie potencjał AGH. Centrum Badań Nawarstwień Historycznych będzie się opierało na zespołach naukowców i laboratoriach funkcjonujących na poszczególnych wydziałach uczelni.

Z inicjatywą powołania Centrum Badań Nawarstwień Historycznych wystąpiły: Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydział Odlewnictwa. Współpracą z Centrum zainteresowani są także pracownicy wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.

"Czasy romantycznej archeologii, kiedy archeolog szedł z łopatą i wykopywał ciekawe rzeczy, już minęły. Nasza wiedza o historii i prahistorii musi być obudowana różnymi specjalistycznymi badaniami, których sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić. Dzięki nim możemy wniknąć np. w strukturę metalu czy badać zawartość pierwiastków w kościach ludzkich i na tej podstawie odtworzyć, skąd pochodzili ludzie zamieszkujący nasze tereny" - mówił PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Jacek Górski.

Dodał, że współpraca jego placówki ze specjalistami AGH trwa od lat. "Zależy nam na tym, aby to miało charakter systemowy. Znakomite w tym pomyśle jest to, że techniczna uczelnia, która ma wyspecjalizowaną aparaturę i fachowców, chce pomagać w rozwiązywaniu problemów humanistom" - dodał.(PAP)

wos/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)