Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na Bałtyku trwają manewry Northern Coats 2010

0
Podziel się

Ponad 60 okrętów, samolotów i śmigłowców z 13 państw uczestniczy w manewrach
Northern Coats 2010. W poniedziałek rozpocznie się zasadnicza część ćwiczeń. Międzynarodowe siły
morskie przeprowadzą ćwiczebną operację pokojową na północnym Bałtyku.

bEiiOpCJ

Ponad 60 okrętów, samolotów i śmigłowców z 13 państw uczestniczy w manewrach Northern Coats 2010. W poniedziałek rozpocznie się zasadnicza część ćwiczeń. Międzynarodowe siły morskie przeprowadzą ćwiczebną operację pokojową na północnym Bałtyku.

Jak poinformował PAP kmdr ppor. Piotr Adamczak z biura prasowego Marynarki Wojennej, w ćwiczeniach uczestniczy dowodzona przez Polaków "Tarcza Przeciwminowa" NATO, w skład której wchodzą okręt dowodzenia ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" i niszczyciel min ORP "Mewa". W manewrach weźmie też udział okręt rakietowy ORP "Orkan".

W organizowanych przez Finlandię i Niemcy Northern Coats uczestniczą jednostki z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.

bEiiOpCL

Ćwiczenia zostały podzielone na trzy fazy. Wstępna część manewrów tzw. faza portowa odbyła się w dniach 10-12 września w bazie morskiej w Turku (Finlandia). Międzynarodowa armada wykorzystała ten czas na ostateczne ustalenia operacyjne.

Rozpoczynające się w poniedziałek działania na morzu to tzw. przygotowawcza faza morska. Jej celem jest doskonalenie współpracy w ramach międzynarodowych zespołów.

W niedzielę nastąpi trzecia faza manewrów. Będzie to zakrojona na szeroką skalę międzynarodowa operacja pokojowa obejmująca działania na morzu, w powietrzu i na lądzie.

Northern Coats odbywa się według scenariusza, który na mocy rezolucji ONZ przewiduje formowanie się międzynarodowych sił pokojowych mających zażegnać konflikt lokalny na północnym Bałtyku.

bEiiOpCR

Uczestnicy manewrów będą ćwiczyć m.in. walkę z terroryzmem i piractwem morskim, wsparcie działań humanitarnych i prowadzenie akcji ratowniczych. Manewry potrwają do 24 września.

Jest to jedno z największych w tym roku ćwiczeń międzynarodowych na Bałtyku. Jego najważniejszym założeniem jest rozwijanie współpracy międzynarodowej na rzecz bezpieczeństwa morskiego. W ciągu roku siły polskiej Marynarki Wojennej uczestniczą w kilkunastu ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku.

Dziennie na Bałtyku przebywa bowiem od 2 do 3 tys. jednostek, głównie transportu morskiego. Przewożą one i dostarczają m.in. surowce i inne towary na rzecz gospodarek morskich. Tylko w polskich portach przeładowywanych jest rocznie około 50 milionów ton ładunków. (PAP)

bls/ pz/ mag/

bEiiOpDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)