Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na giełdzie będą debiutować spółki z Czech, Słowacji i Węgier

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych miesięcy i lat należy spodziewać się na warszawskiej
giełdzie debiutów spółek m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, ale także z Serbii i Chorwacji -
powiedział w czwartek prezes GPW Ludwik Sobolewski. Nie wykluczył też firm z Izraela.

W ciągu najbliższych miesięcy i lat należy spodziewać się na warszawskiej giełdzie debiutów spółek m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, ale także z Serbii i Chorwacji - powiedział w czwartek prezes GPW Ludwik Sobolewski. Nie wykluczył też firm z Izraela.

Szef warszawskiego parkietu pytany przez dziennikarzy, z których kierunków należy oczekiwać debiutów giełdowych na rynku głównym w kontekście sytuacji w USA i problemu zadłużenia krajów europejskich, powiedział: "Debiutów spółek możemy spodziewać się z wielu krajów. Tempa napływu spółek (na warszawski parkiet - PAP) nie wiążę tak bardzo z tą sytuacją (w USA i Europie - PAP), chociaż rzeczywiście to się na nas odbija. To również przyczyna niektórych problemów, jakie mają obecnie spółki z uplasowaniem swoich emisji".

Według Sobolewskiego, w najbliższych miesiącach i latach można się spodziewać spółek na głównym parkiecie w Warszawie z większości krajów naszego regionu. Wśród nich wymienił Litwę, Czechy, Węgry, Słowację, Słowenię, ale także Serbię, Chorwację i Rumunię. "Może też coś być z Izraela" - dodał.

Prezes GPW odniósł się również do prywatyzacji Towarowej Giełdy Energii. "Uważam, że konsolidacja giełdowego rynku energii jest rzeczą pożyteczną. Jesteśmy tą konsolidacją zainteresowani" - podkreślił Sobolewski.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w połowie lipca, że akcjonariusze Towarowej Giełdy Energii posiadający ponad 80 proc. akcji zwykłych podpisali list intencyjny w sprawie wspólnej sprzedaży akcji spółki.

List intencyjny został podpisany przez: Skarb Państwa, Elektrim, Elektrim Volt, Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin, Energa, E.ON Energy Trading SE, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Elektrownia Opole, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zainteresowanie przejęciem TGE wyrażała już wcześniej warszawska Giełda Papierów Wartościowych.

Skarb Państwa ma 22,3 proc. akcji TGE. Po 10 proc. akcji posiadają: Elektrim, E.ON Energy Trading SE, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Elektrownia Opole. Do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin należy 10,83 proc. walorów. 2,33 proc. akcji ma GPW. Pozostali akcjonariusze to m.in.: Vattenfall Sales Poland, Energa, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, RWE Polska, Elektrim Volt oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.(PAP)

dol/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)