Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Jasnej Górze w święto Trzech Króli - kolęda

0
Podziel się:

W czwartkową uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną również świętem
Trzech Króli, paulinów w klasztorze na Jasnej Górze odwiedzili kolędnicy. Tradycyjnie są to
najmłodsi bracia - junioryści i postulanci.

W czwartkową uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną również świętem Trzech Króli, paulinów w klasztorze na Jasnej Górze odwiedzili kolędnicy. Tradycyjnie są to najmłodsi bracia - junioryści i postulanci.

Śpiewając kolędy i pastorałki kolędnicy odwiedzili w przebraniach każdego mnicha z częstochowskiego sanktuarium.

Do drzwi cel ojców i braci pukali m.in. Maryja z Dzieciątkiem Jezus, św. Józef, Król, Śmierć, Diabeł, pasterze. Zgodnie z dawnym zwyczajem, pobłogosławioną w czasie mszy kredą oznaczone zostały drzwi 100 cel klasztornych. Pojawiły się na nich inicjały Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Korytarze i cele klasztorne wypełniła woń kadzidła oznaczająca, że mieszkańcy chcą czynić wszystko na chwałę Boga. Pokoje kropione były wodą święconą i błogosławione - to ważne, bo cela zakonnika, gdzie mieszka, jest także miejscem jego pracy, modlitwy oraz uświęcenia.

Wspominani 6 stycznia Trzej Królowie czy Mędrcy ze Wschodu, którzy za przewodnictwem gwiazdy przybyli do Betlejem, złożyli Jezusowi w darze złoto, kadzidło i mirrę. Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Składając je Mędrcy uznali w Chrystusie Króla (złoto), prawdziwego Człowieka (mirra) i Boga (kadzidło).

Starsi ojcowie paulini tłumaczą, że dawniej imiona trzech mędrców pisane były według pisowni łacińskiej, czyli były to litery C+M+B. Wciąż żywa jest również interpretacja, że C M B to pierwsze litery słów: Christus mansionem benedicat tzn. Niech Chrystus mieszkanie błogosławi.

Jasnogórską kolędę kończy zwykle wspólny posiłek, gdy grupa przebierańców kolędowych zasiada do wspólnego obiadu przy pierwszym, przeorskim stole.

W czasie czwartkowych mszy na Jasnej Górze święcone były kreda i kadzidło, chętnie zabierane przez częstochowian i pielgrzymów do własnych domów.

Także w czwartek na Jasnej Górze rozstrzygnięto trzeci konkurs na "Wieczernikową Choinkę", który cieszył się wielkim zainteresowaniem maluchów i odwiedzających sanktuarium. W ciągu 11 dni pielgrzymi oddali ponad 16 tys. głosów na 40 choinek, przyozdobionych przez dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej.

Zamysłem organizatorów konkursu było nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i podtrzymywanie zwyczaju strojenia świątecznych drzewek wzorem praojców, czyli z wykorzystaniem naturalnych surowców. Na choinkach znalazły się ozdoby ze słomy, papieru, orzechów, wydmuszek, makaronu, czy wełny. Nie zabrakło nawiązania do współczesności, czyli bombek z plastikowych butelek, folii, styropianu, wstążek, a także ozdób malowanych na szkle.

Pierwsze miejsce wśród przedszkolaków, z liczbą głosów przekraczającą 1,5 tys., zdobyła choinka udekorowana przez maluchy z gminnego przedszkola w Ostrowach nad Okszą. Wśród drzewek ustrojonych przez uczniów najładniejsza była "anielska" choinka przystrojona przez dzieci szkoły podstawowej nr 40 w Częstochowie. Oddano na nią ponad 1,4 tys. głosów.

Finał zmagań na "Wieczernikową Choinkę" połączony był z obchodami Światowego Dnia Misyjnego Dzieci. Maluchy włączyły się we wsparcie swoich rówieśników w Ugandzie.(PAP)

mab/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)