Notowania

wiadomości
08.06.2011 11:43

Na Mazurach będą dwa zestawy specjalistyczne do znakowania szlaków

Za 8 mln zł Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej kupi dwa specjalistyczne zestawy, które pomogą w znakowaniu szlaków wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Zestawy będą stacjonować w Mikołajkach i Giżycku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Za 8 mln zł Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej kupi dwa specjalistyczne zestawy, które pomogą w znakowaniu szlaków wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Zestawy będą stacjonować w Mikołajkach i Giżycku. *

Zestawy będą się składały z pchacza i pontonu, na którym zostanie zamontowany m.in. żuraw, którym będzie można ustawiać na wodzie pławy znakujące szlak wodny, czy wyciągać z dna przeszkody. Urządzenia będą też wyposażone w sprzęt elektroniczny, który pozwoli na bardzo precyzyjne wytyczanie szlaku żeglownego.

"Dzięki tym zestawom łatwiej też będzie można utrzymać porządek na szlakach, np. wycinać krzaki czy gałęzie. Do tej pory moi pracownicy wszystkie tego typu prace wykonywali ręcznie" - powiedział dyrektor Regionalnego Zarządu Gospoadrki Wodnej w Warszawie (zasięgiem obejmuje Mazury - PAP) Leszek Bagiński, który w środę podpisał w Olsztynie z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Jackiem Protasem umowę na sfinansowanie zakupu. Pieniądze na oba zestawy, w sumie 8 mln zł, będą pochodziły ze środków unijnych.

Bagiński szacuje, że oba zestawy powinny wypłynąć na Wielkie Jeziora w 2013 roku. Na razie nie wiadomo, gdzie zostaną one zbudowane. "Zrobimy specyfikację zamówienia i zobaczymy, kto na nie odpowie. Wiem, że w Polsce są firmy, które mogą zaprojektować i zbudować podobne urządzenia" - powiedział Bagiński. Dodał, że podobne zestawy pływają w Niemczech po Łabie i świetnie zdają tam egzamin.

"Nasze zestawy będą musiały być dostosowane do innego rodzaju falowania niż falowanie na rzekach" - zastrzegł Bagiński.

Zdaniem Protasa, zakup poprawi także bezpieczeństwo żeglarzy, bo łatwiej będzie utrzymać na właściwym miejscu pławy wytyczające szlak wodny. (PAP)

jwo/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz