Notowania

śledztwo
14.11.2010 10:50

Na początku 2011 ma zakończyć się jedno ze śledztw ws. KDT

Na początku 2011 r. ma zakończyć się jedno ze śledztw ws. interwencji komornika w hali Kupieckich Domów Towarowych w Warszawie. Oskarżonych ma zostać 18 osób, które miały naruszyć nietykalność cielesną policjantów i udaremniać egzekucję komorniczą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na początku 2011 r. ma zakończyć się jedno ze śledztw ws. interwencji komornika w hali Kupieckich Domów Towarowych w Warszawie. Oskarżonych ma zostać 18 osób, które miały naruszyć nietykalność cielesną policjantów i udaremniać egzekucję komorniczą.

21 lipca 2009 r., gdy komornik w imieniu miasta odzyskiwał teren zajmowanej już nielegalnie przez kupców hali Kupieckich Domów Towarowych, doszło do starć towarzyszącej mu ochrony, straży miejskiej i policji z kupcami i przybyłymi w okolice hali chuliganami. W tej sprawie prowadzone są dwa śledztwa - jedno dotyczy dążenia do udaremnienia egzekucji komorniczej oraz naruszenia nietykalności cielesnej policjantów, a drugie - narażenia na utratę zdrowia kupców z KDT przez agencję ochrony. W tej sprawie doniesienie złożyli sami kupcy.

"Pierwsze śledztwo ma zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Planowane jest przesłanie do sądu aktu oskarżenie przeciwko 18 osobom" - powiedział PAP prokurator Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej. Jak dodał, drugie postępowanie przedłużone zostało do 3 marca 2011 r. Prokuratorzy mają jednak do przesłuchania jeszcze wiele osób, m.in. polityków. Czekają też na opinie biegłego z zakresu toksykologii, który ma stwierdzić, czy użyty podczas starć gaz mógł być szkodliwy dla zdrowia kupców.

Jak poinformował Ślepokura, w śledztwie dotyczącym narażenia kupców na utratę zdrowia przesłuchano dotąd 460 policjantów, 270 strażników miejskich i 180 pracowników ochrony.

Spółka KDT powstała w 1999 r. na mocy porozumienia między kupcami ze śródmiejskich targowisk a ówczesną gminą Centrum. Kupcy wybudowali na pl. Defilad tymczasową halę, a miasto miało wskazać docelową lokalizację nowej siedziby KDT. W przyjętym wówczas planie zagospodarowania przestrzennego placu Defilad przewidziano budynek domu towarowego dla KDT przy ul. Marszałkowskiej. Na podstawie aneksu do umowy z 2006 r., dzierżawę terenu KDT przedłużono do końca 2008 r. Kupiecka spółka zobowiązała się też do zwrotu terenu hali w terminie 30 dni od wygaśnięcia lub rozwiązania umowy. Miasto umowy dzierżawy nie przedłużyło, jednak nieruchomość nie została zwrócona.

Na początku lutego 2009 r. komisja Zarządu Terenów Publicznych, która miała odzyskać teren hali, nie mogła tego zrobić ze względu na wciąż prowadzony w niej handel. Wówczas miasto skierowało sprawę do sądu, który wyznaczył komornika.

Po zajściach spółka KDT wystąpiła też do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o cofnięcie koncesji agencji ochrony Zubrzycki, której pracownicy towarzyszyli komornikowi. W marcu 2010 r. resort podjął taką decyzję, kontrolerzy uznali bowiem, że ochroniarze nie mieli prawa usuwać kupców z hali i naruszyli tym samym przepisy ustawy o ochronie osób i mienia. Pracownicy agencji - według nich - mogli jedynie prewencyjnie ochraniać samego komornika i mienie, które miał zająć. Agencja odwołała się od tej decyzji do ministra Jerzego Millera, jednak ten pod koniec maja utrzymał wcześniejszą decyzję. Agencja odwołała się do sądu administracyjnego.

Patrycja Rojek-Socha (PAP)

pru/ pz/ bk/

Tagi: śledztwo, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz