Notowania

kaczyński
21.06.2010 19:43

Na Podhalu zdecydowanie wygrywa Kaczyński; w miastach - Komorowski

Na Podhalu, które tradycyjnie uważane jest za bastion prawicy, w wyborach prezydenckich zdecydowanie wygrał Jarosław Kaczyński, jednak w miastach, Zakopanem i Nowym Targu, kilkuprocentową różnicą wygrał Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Na Podhalu, które tradycyjnie uważane jest za bastion prawicy, w wyborach prezydenckich zdecydowanie wygrał Jarosław Kaczyński, jednak w miastach, Zakopanem i Nowym Targu, kilkuprocentową różnicą wygrał Komorowski. *

Największym poparciem Kaczyński cieszył się w powiecie nowotarskim w gminie Jabłonka, gdzie głos na kandydata PiS oddało 71,41 proc wyborców. Na Komorowskiego zagłosowało tam 17,32 proc. uprawnionych do głosowania.

Równie wysokim poparciem cieszył się Kaczyński w gminie Szaflary, gdzie głos na niego oddało 71,13 głosujących. Drugi w tej gminie był Komorowski z 20,16 proc. poparciem.

W Zakopanem 44,48 proc. wyborców swój głos oddało na Komorowskiego, a 41,12 proc. na Kaczyńskiego. Komorowski wygrał również w Nowym Targu, uzyskując 43,57 proc. głosów, na Kaczyńskiego w tym mieście zagłosowało 40,38 proc. wyborców.

Zdaniem wydawcy "Tygodnika Podhalańskiego" Jerzego Jureckiego wpływ na taki wynik wyborów miały m.in. wizyty polityków PiS na Podhalu. "Politycy PiS zawsze uważali Podhale za swój +przyczółek+ i zawsze mieli tu największe poparcie" - powiedział. Jureckiego nie dziwi również dobry wynik Kaczyńskiego na terenach wiejskich. "Na wsi jest silne przywiązanie do tradycji, o której mówi Kaczyński i wcześniej mówił jego brat" - powiedział. Jak zauważył Jurecki, równie silnym poparciem Kaczyński cieszy się u górali mieszkających w Chicago.

Frekwencja w powiecie nowotarskim wyniosła 52,72 proc., a w powiecie tatrzańskim do urn poszło 57,49 proc. uprawnionych do głosowania. Największą frekwencję wyborczą na Podhalu zanotowano w Zakopanem 62,31 proc. W pozostałych gminach frekwencja nie przekroczyła 60 proc. - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.(PAP)

szb/ par/ bk/

Tagi: kaczyński, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz