Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na przejściach granicznych coraz więcej ułatwień dla podróżnych

0
Podziel się:

Polsko-ukraińskie przejścia graniczne na Podkarpaciu są coraz
nowocześniejsze. Służby graniczne przygotowały dla podróżnych wiele ułatwień. Jednym z nich są
kamery online, dzięki którym można sprawdzić, czy na danym przejściu są kolejki.

*Polsko-ukraińskie przejścia graniczne na Podkarpaciu są coraz nowocześniejsze. Służby graniczne przygotowały dla podróżnych wiele ułatwień. Jednym z nich są kamery online, dzięki którym można sprawdzić, czy na danym przejściu są kolejki. *

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Izby Celnej w Przemyślu (Podkarpackie) Edyta Chabowska, podróżni chętnie korzystają z wszelkich ułatwień na granicy. "Tylko z kamer pokazujących on-line przejścia graniczne w Medyce i Korczowej skorzystało już ponad 1,3 mln osób. Każdego dnia odnotowywanych jest średnio ok. cztery tysiące odsłon" - dodała.

Kamery uruchomione zostały w 2012 r. Jako pierwsze, od marca ub.r., zaczęły funkcjonować kamery w Medyce, pokazują one zarówno wjazd jak i wyjazd z kraju. W maju 2012 r. uruchomiono kolejne dwie kamery na przejściu w Korczowej.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, osoby, które mają w planach przekraczanie granicy, jeszcze przez wyruszeniem w podróż, mogą dzięki stronie internetowej www.przemysl.ic.gov.pl (zakładka "Na granicy") lub www.granica.gov.pl, zapoznać się z bieżącym natężeniem ruchu i wybrać przejście graniczne, na którym nie ma kolejek.

Kolejnym ułatwieniem, z którego mogą korzystać podróżni jest wirtualny przewodnik po przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonuje od maja 2012 r. i został przygotowany z myślą o kibicach, którzy przekraczali granicę podczas Euro 2012.

Przewodnik pozwala wirtualnie przekroczyć granicę samochodem osobowym lub autokarem. System sam pokieruje wirtualnego podróżnego na odpowiedni pas ruchu, zapyta go o obywatelstwo, poprosi o przedłożenie odpowiednich dokumentów, pokieruje na stanowiska, przy których powinien wypełnić odpowiednie formalności.

"Dzięki temu ćwiczeniu podróżny będzie dokładnie wiedział, jak najprościej przekroczyć granicę - jakie dokumenty są potrzebne do sprawnego jej przekroczenia. Wszystkie informacje można również wydrukować" - powiedziała Chabowska.

Z wirtualnego przewodnika, który dostępny jest w trzech wersjach językowych - polskiej, ukraińskiej i angielskiej, korzystają nie tylko Polacy. "Bardzo dużo wejść do przewodnika notujemy z takich państw jak: Ukraina, Niemcy, Białoruś i Rosja" - dodała rzeczniczka. Przewodnik dostępny jest m.in. na stronie internetowej przemyskiej izby celnej.

W ubiegłym roku przejście graniczne w Korczowej przekroczyło prawie 2,7 mln osób; natomiast w Medyce ponad 4,5 mln osób. (PAP)

huk/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)