Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
słowacja
15.11.2009 15:07

Na Słowacji wygrała rządząca koalicja

Wybory regionalne przeprowadzono 8 miesięcy przed parlamentarnymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(riczribeiro/CC/Flickr)

Rządząca na Słowacji koalicja zdominowana przez socjaldemokratyczną partię SMER-SD premiera Roberta Fico wygrała wybory regionalne przeprowadzone w sobotę - poinformowała w niedzielę komisja wyborcza.

Na osiem miesięcy przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na czerwiec 2010 roku partie tworzące koalicję, w tym nacjonalistyczne partie LS-HZDS i SNS, wygrały w pięciu z ośmiu regionów kraju, położonych głównie w centrum i na wschodzie.

Prawicowa opozycja - liberalna SDKU-DS byłego premiera Mikulasza Dzurindy, chrześcijańska demokracja KHD, partia mniejszości węgierskiej SMK - zwyciężyła w Bratysławie i w kraju trnawskim na zachodzie.

Frekwencja podczas wyborów była niska i wyniosła 22,9 proc., jednak okazała się i tak wyższa niż podczas poprzednich wyborów regionalnych w listopadzie 2005 roku, kiedy wyniosła zaledwie 18 proc.

Słowacy wybierali jednocześnie przewodniczących tzw. krajów, jak nazywa się osiem regionów, na które jest podzielona. W połowie z nich już w pierwszej turze ponownie wybrani zostali przewodniczący z SMER-SD. W pozostałych czterech regionach przeprowadzona zostanie druga tura, zaplanowana na 28 listopada.

Słowackim regionom przysługują uprawnienia do podejmowania decyzji w dziedzinach związanych z transportem, kulturą, edukacją zdrowiem i sprawami społecznymi.

Na zdjęciu: Pałac prezydencki w Słowacji
* ZOBACZ TAKŻE:*

Tagi: słowacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz