Notowania

wiadomości
03.02.2011 23:06

Na Wall Street lekkie wzrosty, zyskiwały spółki detaliczne

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów po dobrych danych makro i zapowiedziach szefa Fedu o kontynuacji polityki stymulacyjnej. Zyskiwały spółki handlowe po lepszych od oczekiwań wyników styczniowej sprzedaży.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów po dobrych danych makro i zapowiedziach szefa Fedu o kontynuacji polityki stymulacyjnej. Zyskiwały spółki handlowe po lepszych od oczekiwań wyników styczniowej sprzedaży.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,17 proc. do 12.062,26 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,16 proc. i wyniósł 2.753,88 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,24 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.307,10 pkt.

Rynek pozytywnie zareagował na czwartkową wypowiedź Bena Bernanke, szefa Fedu, sugerującą, że polityka stymulacyjna będzie kontynuowana.

Bernanke powiedział, że pomimo ostatnich oznak ożywienia, amerykańska gospodarka potrzebuje jeszcze pomocy i bank centralny będzie ją stymulował.

Poinformował, że w tym roku tempo wzrostu będzie wyższe z powodu większego zaufania konsumentów i wyższego poziomu wydatków, a inflacja powinna być "dość niska" pomimo wzrostu cen surowców. Dodał, że głównym powodem do obaw jest utrzymujące się wysokie bezrobocie.

W ciągu dnia giełdy spadały, bo inwestorzy kolejny dzień przyglądali się z niepokojem sytuacji w Egipcie. Zwolennicy i przeciwnicy prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka po raz kolejny starli się w czwartek w centrum Kairu. Opozycja odrzuca rozmowy z rządem, domagając się, by najpierw ustąpił prezydent. Podczas gwałtownych zamieszek zginęło co najmniej 6 osób, a ponad 800 zostało rannych.

Analitycy i inwestorzy obawiają się, że niestabilność polityczna rozprzestrzeni się na inne kraje Bliskiego Wschodu i wpłynie na rynek ropy.

Informacje ze świata zdominowały rynek i przyćmiły dobre dane makro.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał, że wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w styczniu i wyniósł 59,4 pkt wobec oczekiwań na poziomie 57,2 pkt. W grudniu wskaźnik aktywności w usługach w USA wynosił 57,1 pkt.

Departament Handlu USA podał, że zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu 2010 roku wzrosły mdm o 0,2 proc. po wzroście o 1,3 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w grudniu spadną o 0,5 proc.

Inwestorzy poznali też najnowsze dane z rynku pracy. Departament Pracy USA poinformował, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 42 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 415 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 420 tys. wobec 457 tys. po korekcie tydzień wcześniej.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 84 tys. i wyniosła 3,925 mln w tygodniu, który skończył się 22 stycznia. Analitycy spodziewali się 3,950 mln osób.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 2,6 proc. w IV kwartale 2010 r. Analitycy spodziewali się w IV kwartale wzrostu wydajności pracy o 2,0 proc. Jednostkowe koszty pracy spadły w IV kwartale o 0,6 proc. Analitycy oczekiwali tu wzrostu o 0,2 proc.

O 3-4 proc. zyskiwały w czwartek spółki handlowe: Gap, Limited Brands i Costco, po tym jak ich styczniowa sprzedaż okazała się wyższa od oczekiwań rynkowych. Sprzedaż like-for-like branży detalicznej wzrosła w styczniu o 4,2 proc. wobec konsensusu na poziomie 2,7 proc.

W czwartek wyniki kwartalne podała największa spółka chemiczna w USA Dow Chemical. Spółka zanotowała w IV kw. 2010 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 47 centów. Analitycy spodziewali się 35 centów na akcję. Sprzedaż wzrosła o 10 proc., do 13,8 mld USD, z 12,4 mld USD w IV kw. 2009.

Z kolei zysk spółki Merck, drugiej co do wielkości spółki farmaceutycznej w USA, wyniósł w IV kwartale 2010 r. 0,88 USD na akcję. Analitycy spodziewali się niższego zysku netto, na poziomie 0,83 USD na akcję. Przychody spółki w IV kwartale 2010 wyniosły 12,1 mld USD. Tutaj analitycy oczekiwali 11,52 mld USD. Spółka poinformowała również, że oczekuje w tym roku zysku na poziomie 3,64-3,76 USD na akcję wobec konsensusu na poziomie 3,82 USD na akcję.

Z powodu niższej od oczekiwań prognozy, kurs Merck spadał w ciągu dnia o ok. 3 proc. Papiery spółki Dow Chemical lekko drożały. (PAP)

pel/ akl/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz