Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb prof. Marii Stolzman

0
Podziel się:

#
dochodzą elementy homilii wygłoszonej w kościele pw. K. Boromeusza
#

# dochodzą elementy homilii wygłoszonej w kościele pw. K. Boromeusza #

06.12. Warszawa (PAP) - Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pochowano w poniedziałek prof. Marię Stolzman, wybitnego naukowca, działaczkę społeczną, posłankę na Sejm trzech kadencji. Pośmiertnie została odznaczona przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Msza żałobna za duszę zmarłej odbyła się w stołecznym kościele pw. Karola Boromeusza. Wygłaszający homilię ks. Aleksander Seniuk, członek zarządu Fundacji Sue Ryder, której zmarła była wieloletnią szefową, podkreślił jej zasługi w pracy społecznej.

"Pani Maria była gejzerem konsekwencji i pracowitości, choć sprawiała wrażenie osoby wymagającej, przy bliższym poznaniu okazywała się ciepła i wyrozumiała. Cechowała ją wyjątkowa uczciwość, prawdomówność i otwartość. Była osobą o wybitnej inteligencji, z wielkim poczuciem humoru i klasą. Niezwykłym człowiekiem" - mówił ks. Seniuk.

Podczas uroczystości pogrzebowych Henryk Wujec, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego wręczył córce zmarłej prof. Marii Stolzman Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

"Była prawdziwym wzorem pracy organicznej, zawsze obecna tam, gdzie jej potrzebowano. Chociaż początkowo często sprawiała wrażenie osoby chłodnej i zasadniczej, w rzeczywistości była miła, ciepła i życzliwa. Wciąż trudno nam uwierzyć w jej odejście" - powiedział Wujec.

W uroczystości wzięli udział reprezentanci instytucji państwowych, władz stołecznych, przedstawiciele Fundacji Sue Ryder oraz delegacje mieszkańców z jej rodzinnych stron i miejscowości, z którymi prof. Stolzman była związana przez swoje prace i zawodowe, i społeczne.

Prof. Maria Stolzman zmarła w piątek w Rawie Mazowieckiej, po kilkumiesięcznej chorobie. Miała 81 lat.

Stolzman pochodziła z rodziny ziemiańskiej - jej ojciec prowadził przed II wojną światową gospodarstwo rolne, słynące z hodowli koni i bydła (Małopolskie). Choć w 1945 r. stracił majątek, poszła w jego ślady. W 1956 r. ukończyła Wydział Zootechniczny Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie, obroniła doktorat w zakresie nauk rolniczych i pracowała w placówkach zajmujących się hodowlą zwierząt.

Zasiadała w Sejmie kontraktowym (wybranym 4 czerwca 1989 r.) z ramienia Komitetu Obywatelskiego Solidarności. W Sejmie II kadencji była posłanką Unii Demokratycznej; od 1999 r. - w III kadencji - Unii Wolności. Ostatni mandat objęła po Juliuszu Braunie, po tym jak został on wybrany do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Do Sejmu kandydowała z dawnego województwa kieleckiego.

Stolzman była wiceprzewodniczącą sejmowej komisji rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Była także doradcą w sprawach rolnictwa w rządzie Hanny Suchockiej a także wicepremiera Leszka Balcerowicza.

W 1990 r. była współzałożycielką Fundacji Prasowej "Solidarność". W latach 1988-1998 r. pełniła funkcję prezesa kościelnej Fundacji Wspomagającej Zaopatrzenie Wsi w Wodę.

Uhonorowano ją Nagrodą im. bp Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, w uznaniu jej zasług dla rolnictwa, rozwoju wsi, aktywizacji obszarów wiejskich i małomiasteczkowych oraz pracę na rzecz ludzi potrzebujących i chorych. Kapituła nagrody doceniła również działania prof. Stolzman na rzecz przemian w rolnictwie po 1989 r. jako posła na Sejm RP, jak i doradcy w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej.

W latach 1997-2001 była także członkiem zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a od 2001 r. wiceprezesem Fundacji Sue Ryder.

Stolzman była honorowym obywatelem Starachowic, Pierzchnicy i Chmielnika w województwie świętokrzyskim. (PAP)

abe/ akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)