Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nad Biebrzą Targi Twórczości i Sztuki Ludowej

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu producentów regionalnej żywności i wytwórców rękodzieła
ludowego, w tym pamiątek inspirowanych biebrzańską przyrodą, prezentowało swoje wyroby na Targach
Twórczości i Sztuki Ludowej, które w niedzielę odbyły się w Osowcu Twierdzy (Podlaskie).

Kilkudziesięciu producentów regionalnej żywności i wytwórców rękodzieła ludowego, w tym pamiątek inspirowanych biebrzańską przyrodą, prezentowało swoje wyroby na Targach Twórczości i Sztuki Ludowej, które w niedzielę odbyły się w Osowcu Twierdzy (Podlaskie).

Hasło imprezy, to "Sto pomysłów dla Biebrzy", czyli prezentacja tego, co miejscowa społeczność, w oparciu o unikalne walory przyrodnicze, mogłaby zaoferować przyjezdnym, a co mogłoby stanowić źródło utrzymania lub dodatkowy dochód.

Na placu przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego na ok. 60 stoiskach zaprezentowano m.in. tkaniny dwuosnowowe, rzeźbione i toczone w drewnie świątki czy ptaki, naczynia oraz inne wyroby z gliny, wikliny i słomy, obrazy na szkle, a także oferty turystyczne gmin i gospodarstw agroturystycznych.

Do tego regionalne jedzenie: sery, pieczywo, wędliny i piwo. Po raz pierwszy do Osowca dojechali też goście z Litwy, z ofertą własnych produktów żywnościowych. Mimo nie najlepszej pogody, targi odwiedziły tłumy ludzi, w dużej części to turyści spędzający na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego długi weekend.

"Sto pomysłów dla Biebrzy" to projekt zapoczątkowany przez park narodowy wspólnie z samorządami i WWF ponad dziesięć lat temu, by popularyzować regionalne rzemiosło, uchronić je przed zanikiem i dawać choć części mieszkańców tych terenów, podlegających szczególnej ochronie, źródło utrzymania albo przynajmniej dodatkowego dochodu.

Jak ocenia Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego, idea się sprawdziła. Przyznał, że może nie w jakiejś bardzo dużej skali, ale kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt osób zarabia np. na pamiątkach dla turystów. Do tego dochodzą właściciele kwater agroturystycznych i ich oferta, nie tylko noclegowa.

Przez dłuższy czas targi organizowane były w sierpniu, ale dwa lata temu przeniesiono je na czas długiego majowego weekendu, gdy nad Biebrzę przyjeżdża wielu turystów. W sierpniu odbywają się za to w Osowcu Twierdzy Biebrzańskie Targi Ginących Zawodów i Rękodzieła.

Biebrzański Park Narodowy to największy w Polsce obszar chroniony, miejsce bytowania wielu rzadkich gatunków ptaków. W ramach działań edukacyjnych i promocyjnych park stara się współpracować z wytwórcami ludowymi i rolnikami. Organizuje targi, a także m.in. sianokosy biebrzańskie, by propagować tradycyjne, sprzyjające rzadkim gatunkom ptaków rolnictwo. (PAP)

rof/ malk/

targi
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)